top of page

Bağdat'ın Erbil’e girme planını Peşmerge bozdu

16 Ekim ihanetinin yıldönümünde K24'e konuşan Kürdistanlı siyasetçiler çarpıcı açıklamalarda bulundu. Kürt Siyasetçi Mesud Haydar, Bağdat'ın Erbil kalesine kadar ilerleme planı yaptığını, planın Peşemerge'nin direnişi sayesinde bozulduğunu söyledi.

K24’e konuşan Irak Parlamentosu Eski Üyesi Mesud Haydar, Kerkük’te olağanüstü hal ortamının hakim olduğunu ve silahlı güçler tarafından yönetildiğini belirtti.

16 Ekim 2017’de ihanetin olmaması ve 24 saat direnilmesi durumunda uluslararası toplumun devreye girecek olduğunu kaydeden Haydar şunları söyledi: “16 Ekim ihaneti yapılmadan önce, son saatlerde olaydan haberdar oldum ve durumu Peşmerge yetkililerine bildirdim. KYB içerisindeki grubun Bağdat ile yaptığı anlaşmaya göre, mevzilerini gece saat 01:00’de terk etmeleri gerekiyordu ama onlar saat 21:00’de geri çekilmeye başladılar. Yerlerini Irak güçlerine teslim ettiler.

Irak güçleri Erbil’e kadar ilerleme niyetindeydiler. Ama Peşmerge’nin direnişi bu planı bozdu.

Kürt tarihinde hiçbir lider ve siyasi tarafın Kerkük’e böyle bir acının yaşatılmasına neden olmadı. Ama KYB içerisindeki bir grup Abadi ile anlaşarak kendi kararlarıyla kenti teslim etti.

Kerkük işgalinin sebebi referandum değildi. Çünkü işgal ve ihanetin planı önceden yapılmıştı.

Kerkük ihanetinden tüm Kürt partileri ve tüm Kürdistanlılar zarar etti. İhanet olmasaydı Kerkük’ün düşmesi mümkün değildi.”

Kürdistan Parlamentosu Üyesi Ferset Sofi de, 16 Ekim 2017’de yapılan ihanetin daha önce planlandığını söyledi.

Öte yandan, Kurdistan24 TV’nin canlı yayın konuğu olan KDP’li Kürdistan Parlamentosu Üyesi Ferset Sofi, 16 Ekim’de hayata geçirilen ihanet planının ilk defa bağımsızlık yolunda adım atmış bir millete karşı gerçekleştirildiğini söyledi.

Bu kadar büyük bir ihanetin olacağının asla beklenmediğini kaydeden Sofi, “Biz referandum gibi demokratik bir süreçten geçtik ve düşmanların bize karşı tüm gücüyle karşı çıkacağını biliyorduk ama Enfal operasyonu, Halepçe katliamı, kimyasal saldırılar ve bunca acılara maruz kalındıktan sonra bu millet içerisinden birilerinin çıkıp büyük bir ihanetle kendi milletini sırtından hançerleyeceğini beklemiyorduk” dedi.

16 Ekim ihaneti olmasaydı şuan farklı bir durumda olunacağını vurgulayan Sofi, “İhanet dışında hiçbir Kürdistan Peşmerge Güçleri hiçbir şekilde yenilmez” ifadelerini kullandı.

K24

bottom of page