top of page

Nadia Murad: Macron Şengal'i ziyaret edecek

Nobel Barış Ödül'ünü almak üzere ABD'nin başkenti Washington'da bulunan Ezdi kızı Nadia Murad, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile birlikte Şengal'i ziyaret edeceklerini açıkladı.

Nadia Murad, Macron'un kendisine Şengal'i birlikte ziyaret etmesi sözünü verdiğini söyledi.

K24’e konuşan Nobel Barış Ödülü’ne layık görülen Ezdi Kürt Aktivist Nadia Murad, 3 bin Ezidi kadının akıbetinin halen belli olmadığını söyledi.

Nadia Murad, aldığı Nobel Barış Ödülü ile Ezdi kadınları geri döndürmesinin ve viraneye dönen şehirleri imar etmesinin mümkün olmadığını belirtti.

Nobel Barış Ödülü’nü almasının kendisi ve farklı eziyetlere maruz kalmış herkesi için büyük bir onur olduğunu kaydeden Murad, “Bu ödülü almak benim için büyük bir sorumluluk ama Ezdi bir Kürt kızı olarak mesajımı dünyaya ulaştırdığım için mutluyum. Ezidi kandınlar barış mesajlarını dünyaya ulaştırdı. 4 yıldır adalet için çalışıyorum. Şengal’de güven içerisinde yamak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Kürdistan ve Irak hükümetlerinin Şengal halkının kendi gelecekleriyle ilgili kararı desteklemesi gerektiğini ifade eden Murad, “Geçtiğimiz yıl Ekim ayında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron benimle birlikte Şengal’i ziyaret edeceğine dair söz verdi. Yakın bir zamanda Sayın Macron’la birlikte Şengal’i ziyaret etmeyi bekliyorum” diye konuştu.

2014 tarihinde Şengal'in Koço köyünde IŞİD tarafından kaçırılan Nadia Murad, örgütün elinden kurtarıldıktan sonra Almanya'da yaşamaya başladı.

Ezdi kadınları için göstermiş olduğu çabadan ötürü Nadia Murad Nobel Barış Ödülü'ne layık görülmişti.

bottom of page