Fuad Hüseyin adaylıktan çekildi

Kürdistan Demokrat Partisi’nin (KDP) Cumhurbaşkanı Adayı Fuad Hüseyin adaylıktan çekildiğini açıkladı.

KYB’nin KDP ile Fuad Hüseyin’in ortak cumhurbaşkanı adayı olarak gösterilmesi hususunda varılan uzlaşmadan çekilmesi üzerine parlamentoda ilk oylama yapıldı.

Irak Parlamentosu’nda 300 milletvekilinin hazır bulunmasıyla yapılan ilk oylamada KYB’nin Adayı Berhem Salih 165 oy alırken, KDP’nin Adayı Fuad Hüseyin ise 90 oy aldı.

Irak Parlamentosu Başkanı Muhammed Halbusi, cumhurbaşkanının seçimi için ikinci oylamanın Berhem Salih ile Fuad Hüseyin arasında yapılacağını belirtti.

İkinci oylamaya geçilmeden önce açıklama yapan KDP’nin Irak Cumhurbaşkanı Adayı Fuad Hüseyin, adaylıktan çekildiğini açıkladı.

Öte yandan, konuyla ilgili KDP Irak Parlamentosu Grubu tarafından yapılan açıklamada, KDP’nin demokrasi mekanizması ve anayasaya uygun uygulamalara inandığını ancak Irak Parlamentosu’nda ve cumhurbaşkanı seçiminde Kürdistan fraksiyonundaki partiler arasında varılan uzlaşının yanlış işlediğini belirtildi.

Kürdistani tarafların tek bir aday göstermesi konusunda ittifak olduğunun kaydedildiği açıklamada, Cumhurbaşkanlığı için tek aday gösterilmesi konusunda uzlaşının olmadığı ve bu mekanizmanın kabul edilebilir olmadığı ifade edildi.

Bu konudaki sorumluluğun anlaşmayı bozan tarafın üzerinde olduğunun vurgulandığı açıklamada, KDP’nin adayının oylamadan çekildiği bildirildi.

K24