top of page

Kerkuki: KDP, Kürdistan için kuruldu

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Politbüro Üyesi Kemal Kerküki, KDP’nin Kürdistan halkının hedefleri için kurulduğunu ve Kürdistan halkının arkasında olmaya devam edeceğini söyledi.

KDP’nin seçim kampanyası kapsamında Derbendixan’da düzenlediği mitingde konuşan Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Politbüro Üyesi Kemal Kerküki, bazı kesimlerin KDP’yi zayıflatmak için oy istediğini, KDP’nin ise herkesin bir arada yaşaması için oy istediğini belirtti.

Kürdistan halkının 25 Eylül 2017’de hep birlikte tüm dünyaya kendi topraklarını bağımsız bir şekilde yönetmek istediğini duyurduğunu kaydeden Kerküki, “Bağımsızlık uluslararası hukuk ve BM yasalarına göre tüm milletlerin doğal hakkıdır” dedi.

Geçmişe bakıldığında Xakurk cephesinde Başkan Barzani’nin bir peşmerge olarak büyük fedakarlıklarda bulunduğunu ifade eden Kerküki, “1991’de Kürdistan halkının büyük ayaklanması Raperinin arkasında Başkan Barzani vardı. Sonrasında Kürdistan’da seçimler yapıldı. Kürdistan’daki tüm parti ve fraksiyonlar görev süresi dolduğunda Başkan Barzani’nin Kürdistan başkanlığı süresini uzatmak istediler ama o, talepleri reddetti. Görev sürem bitti dedi. Bunu herkes yapamaz” diye konuştu.

KDP’nin seçimlerden güçlü bir şekilde çıktığında çözüm üretebilen güçlü bir hükümet kuracağını söyleyen Kerküki, Kürdistanlıların oylarını herkesin onurlu bir şekilde yaşayacağı bağımsız devleti kuracak kadrolara oy vermesi gerektiğini ifade etti.

bottom of page