top of page

Erdoğan’la Putin’den ortak açıklama: 15 Ekim’de İdlib’de silahsız bölge kurulacak

1 saat 50 dakika süren zirvenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Putin, “15 Ekim’de silahsızlanma bölgesinde 15-20 km’ye kadar temas hattı üzerinde bir bölge kurmaya karar verdik” derken, “Erdoğan’ın teklifi üzerine bölgeden ağır silahlar da çekilecek” diye ekledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da “(Suriye’de) Muhalifler ve rejim kontrolündeki alanlar arasında silahlardan arındırılmış bir bölge oluşturulmasını kararlaştırdık” diye konuşup Rusya ve Türkiye’nin belirlenecek silahsızlandırılmış bölge sınırlarının iki tarafında koordineli devriye faaliyeti göstereceğini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin halen İdlib çatışmasızlık bölgesinde bulunan gözlem noktalarını da tahkim edeceğini söyledi.

“Muhalifler bulundukları alanlarda kalmaya devam edecek. Radikal grupların alanda faaliyet göstermemelerini sağlayacağız” diye konuşan Erdoğan, “Rusya, İdlib çatışmasızlık bölgesine saldırılmayacağını temin için gereken tedbirleri alacaktır” diye devam etti.

Erdoğan, bu mutabakatla, İdlib’de büyük bir insani kriz yaşanmasının önüne geçildiğini kaydetti.

Suriye ordusu bir süredir Rusya ve İran’ın desteğiyle cihatçı grupların elindeki son vilayet İdlib’e yönelik nihai bir operasyona hazırlanırken, Ankara’ysa Türkiye’nin yeni bir göç akınını karşılayacak kapasitesinin kalmadığı gerekçesiyle harekata karşı çıkıyordu.

DİKEN

bottom of page