'Koye saldırısı ABD’ye mesajdı...'

İran’ın, Doğu Kürdistanlı (Rojhılat) Kürdistan Demokrat Partisi (HDK) ve Kürdistan Demokrat Partisi’nin-İran (KDP-İ) Erbil’in Koye ilçesindeki karargahlarına yönelik saldırısına tepkiler sürerken, Doğu Kürdistanlı partilerin yetkilileri, söz konusu saldırıyla İran’ın ABD’ye mesaj verdiğini belirtiyor.

Kürt yetkililer, cumartesi günü HDK ve KDP-İ’yi hedef alan balistik roketlerin Trump yönetimine bir mesaj olduğunu söylüyor.

K24’e konuşan KDP-İ’nin üst düzey yetkililerinden Lokman Ahmedi, “İran, dünyadan korkmadan bu tür saldırıları yapabileceğini göstermek istedi” dedi.

Lokman Ahmedi, “Eğer dünya, uluslararası hukukun bu acımasız ihlaline hızlı ve kesin bir cevap vermezse, İran'ın şu an olduğundan daha saldırgan olduğunu göreceğiz” ifadelerini kullandı.

K24’e konuşan KDP-İ üyesi Hasan Cizirşi ise, füzelerin vurduğu yerin yakınlarında ABD'nin büyük bir üssü olduğuna dikkat çekerek, “Füzelerin vurduğu yer, ABD üssüne yalnızca 45 dk mesafede” dedi.

“Kürdistan Bölgesi'nde kara ve hava, ABD’nin koruması altında. Burada büyük ABD merkezleri var” diyen Cizirşi, İran’ın bu saldırıyla ABD’nin varlığını sürdürdüğü bölgeye tehdit oluşturabileceğine dair bir mesaj olduğunu belirtti.

KDP-İ yetkilisi , “Mesajın, ABD’ye, Kürdistan yönetimine, komşu ülkelere, İsrail’e hatta Suudi Arabistan’a olduğu görüşündeyim. Eğer buraya saldırabilirlerse, başka yerlere saldırabilirler mesajı vermke istediler” şeklinde konuştu.

İran dronlarının istihbarat toplamak için kullanıldığını ve cenaze törenlerini gözlediğini belirten Cizirşi, “Bugün iki İranlı insansız hava aracı, cenaze sürecini gözlemleyerek Haibat Sultan Dağı üzerinden uçuyordu. Bugün yeni saldırılar bekliyorduk” dedi.

K24’e konuşan İran uzmanı Ali Rıza Nadir de saldırıyı “İran’ın bir iktidar göstergesi” olarak tanımlayarak, “Rejim, Irak'taki Kürt gruplarını hedef almak için bu füzeleri ilk defa kullandı” dedi.

Ali Rıza Nadir, “Bu füzeler, İran tarafından ABD'ye yakın müttefik üsleri hedef almak için kullanılabilir. Ancak, İran'ın Kürt yerleşim bölgelerindeki istikrarsızlık konusunda derinden endişe duyduğunu düşünüyorum, çünkü ülke genelinde büyük bir tepki çekti” ifadelerini kullandı.

ABD’nin yeni atanan İran uzmanı konsolosu Steven Fagin’in de aralarında bulunduğu Doğu Kürdistanlı Kürtlere daha fazla destek vereceği yönünde haberler de vardı. Ancak diplomatik kaynaklar atamaların tesadüf olduğu görüşünde.

İran’ın cumartesi günü Erbil’in Koye ilçesinde HDK ve KDP-İ’yi hedef alan saldırılarında 18 kişi şehit olmuş, 49 kişi de yaralanmıştı, şimdiye kadar 15 kişi toprağa verildi.