Kürt kimliği hedefte!

Suriye Kürt Ulusal Konseyi'nin (ENKS), Batı Kürdistan’ın (Rojava) Afrin kentinde kentteki silahlı grupların Kürt kimliğini hedef aldığını belirterek, Birleşmiş Milleter’e (BM) Afrinlilere yardım etmesi için çağrıda bulundu.

ENKS Genel Sekreterliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Afrin’de hak ihlalleri ve demografik yapının değiştirilmesine yönelik girişimler tüm hızıyla devam ediyor” denildi.

Türkiye’nin söz konusu ihlallere karşı sessiz kaldığını belirten ENKS, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Afrin’de öldürme, kaçırma, fidye, tarım alanlarının yakılması ve yağma gibi suçlar hız kesmeden devam ediyor. Türkiye, Afrin’de yaşananlara karşı sessizliğini koruyor. Vatandaşların korunmasından, suçluların yargı önüne çıkarılmasına kadar hiçbir konuda rol üstlenemedi.”

Afrin’de demografik yapının değiştirilmesi ve Kürt kimliğini silme girişimlerinin de devam ettiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Afrinlilerin dönüşüne izin verilmediği gibi Afrinlilerin göç etmesi için her türlü baskı uygulanmaya devam ediyor. Afrin halkı İdlib operasyonundan da oldukça endişeli. İdlib’den yüzbinlerce kişinin getirilip Afrin’e yerleştirilmesinden korkuluyor. Bununla demografik yapıyı bozma girişimleri derinleşecektir.”

BM ve uluslararası kuruluşların yaşananlara sessiz kalmasını kınayan ENKS, yaşanan hak ihlallerinin son bulması için söz konusu kuruluşlara rol üstlenmesi çağrısında bulundu.

Afrin halkına da seslenen ENKS, açıklamasını şöyle bitirdi:

“Tüm baskı ve zorlukalara rağmen Afrinlilere, atalarının topraklarını terk etmemeleri çağrısında bulunuyoruz. Kürdistani güçleri, demokratik ve barışsever kamuoyunu Afrinlilerle dayanışmaya çağırıyoruz.”

AFRİN OPERASYONU

21 Ocak’ta operasyonlara başladığı, 18 Mart’ta da Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve ÖSO’nun, “Zeytin Dalı” operasyonu kapsamında girdiği Afrin bölgesinde 200 binden fazla kişi göç etmişti.

Geri dönmek isteyenler çeşitli engellemelerle karşılaştıkları için kaçak yollara başvuruyor.

Bugüne kadar yaklaşık 50 Afrinli kadının ÖSO tarafından cezaevlerinde tutulduğu belirtiliyor.

Afrin’de bulunan ÖSO üyelerinin sivil halka işkence yaparken çekilen görüntüler yayımlanmıştı.

ÖSO güçlerinin hırsızlık, insan kaçırma ve işkence uygulamaları uluslararası toplumun tepkisine neden oluyor.