top of page

Eylül Devrimi'nin 57'nci yıldönümü

Bugün, Kürtlerin efsanevi lider Mela Mistafa Barzani öncülüğünde başlayan Eylül Devrimi’nin ilk kıvılcımının yakılmasının 57’inci yıldönümü.

Güney Kürdistan halkı 11 Eylül 1961 yılında Irak BAAS rejimine karşı ulusal haklarını elde etme için devrim ateşini yaktı.

Mela Mistefa Barzani öncülüğünde başlayan Eylül Devrimi çevresinde Kürdistan’da yaşayan tüm dini ve etnik gruplar toplanarak işgalcilere karşı devrime destek verdi.

1946 yılında Kürdistan Cumhuriyeti’nde Genelkurmay Başkanı olan Mele Mistefa Barzani, Cumhuriyet’in yenilgiye uğramasıyla emrindeki Peşmergelerle birlikte Aras Nehri’ni geçerek Rusya’ya geçti.

Rusya’da sürgünde yaşayan Ölümsüz Kürt lider Barzani (Barzaniyê Nemir), Iraklı General Abdulkerim Kasım’ın ülkede darbe gerçekleştirmesi ve Kürtlerin haklarını tanıyacağı yönündeki sözü üzerine Güney Kürdistan’a geri döndü. Ancak darbeci Iraklı General Abdulkerim Kasım Kürdlere verdiği sözü yerine getirmedi.

Mela Mistefa Barzani Irak hükümetinin sözünü tutmaması üzerine 11 Eylül 1961 tarihinde asimilasyon ve zulme karşı isyan bayrağını açtı. Kürdistan’da yaşayan farklı tüm dini, etnik ve sınıfların Irak rejimine karşı Kürt lider Mela Mistefa Barzani’nin etrafında topladığı Eylül Devrimi, 9 yıl sonra Irak rejiminin Kürtleri tanıması ve otonomi sağlamasıyla son buldu.

11 Mart 1970 yılında Irak rejimi, Güney Kürdistan’ın devrim önderi Mele Mistefa Barzani ile Kürdistan halkının siyasi, ekonomik ve kültürel haklarını tanıyan otonomi sistemini kabul eden anlaşmayı imzaladı.

BasNews

bottom of page