19 gazeteciye tutuklama

Kerkük’ün atanmış Valisi Rakan Ciburi, 19 gazeteci hakkında tutuklama kararı çıkardı.

KDP.info’da yer alan habere göre, Kürdistan Gazeteciler Sendikası Kerkük Şubesi Sekreteri Mehdi Ziryan, 16 Ekim sonrası Kerkük’te gazetecilere yönelik baskıların arttığını ve 40 gazeteci hakkında yasal işlem başlatıldığını söyledi.

İran destekli Haşdi Şabi milislerinin kenti ele geçirmesinin ardından Bağdat tarafından hukuka aykırı bir şekilde Kerkük’e vali olarak atanan Rakan Ciburi’nin 16’sı Kürt, 3’ü Arap olmak üzere toplam 19 gazeteci hakkında yakalanma kararı çıkardığını kaydeden Ziryan, “Ciburi, tüm gazeteciler hakkında soruşturulma yürütülmesi yönünde güvenlik güçlerine talimat verdi ve bazı gazetecileri ‘terör örgütleri’ ile bağlantıları olduğu gerekçesi ile suçladı” dedi.

16 Ekim olaylarıyle Kerkük ve diğer Kürdistani bölgelerin Haşdi Şabi ve Irak güçlerinin eline geçmesinin ardından halkın bir kısmı Erbil, Duhok ve Süleymaniye'ye göç etmişti.

Öte yandan, Bağdat tarafından Kerkük'e vali olarak atanan Rakan Ciburi, Baas yönetiminden kalma Araplaştırma politikalarını Kerkük'ün birçok noktasında uygulamaya koymuştu.

K24