top of page

Suriye muhalefeti: İdlib'le ilgili karar 7 Eylül'de Tahran'daki 3'lü zirvede netleşe

Hikmet Durgun

Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib kentine operasyon tartışılırken Sputnik’e konuşan SMDK yöneticisi Fuad Eliko, operasyonun Tahran'da gerçekleşecek olan Rusya, Türkiye ve İran zirvesinde karara bağlanacağını söyledi. Sputnik'e konuşan Şam Milletvekilli Omer Osi de İdlib için Türkiye, Rusya ve İran arasında yoğun bir görüşmenin olduğunu belirtti.

Suriye muhalefeti: Rusya ile Türkiye, terör örgütü olan El Nusra'ya karşı birlikte operasyon yapsın

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu (SMDK) Yöneticisi Fuad Eliko, İdlib ile ilgili Sputnik'e özel açıklamalarda bulundu. İdlib operasyonunun olup olmayacağına ilişkin kararın 7 Eylül'de alınacağına işaret eden Eliko, şöyle devam etti:

"İdlib operasyonunun başlaması ile ilgili henüz bir karar alınmamış. 7 Eylül bekleniliyor. 7 Eylül'de Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani İdlib gündemiyle önemli bir görüşme yapacaklar. İdlib ile ilgili Rusya, Türkiye ve İran'ın görüşü farklı. Rusya, İdlib'de El Nusra'yı vurmak, ılımlı muhaliflerin ise Türkiye'nin kontrolünde olmasını istiyor. Türkiye ise kendisine biraz zaman verilip El Nusra'yı eritmek istiyor. İran ise İdlib'in alınmasını ve operasyonun bir an önce başlamasını istiyor. Görünen o ki Rusya ve Türkiye'nin görüşleri birbirine yakın. Benim kanaatime göre 7 Eylül'deki toplantıda El Nusra ve diğer terör örgütlerinin bölgeden temizlenmesi konusunda Türkiye'ye bir rol verilebilir. Toplantıda Türkiye, Rusya ve İran ortak kararlar alabilir. Türkiye operasyon sonrası büyük bir mülteci akımı olmasından korkuyor. Türkiye'ye giden mülteciler Türkiye üzerinden Avrupa'ya da kaçabilir."

GENELKURMAY BAŞKANLIĞI

Rusya’dan Türkiye’ye çağrı: İdlib’deki Nusra sorununu çözün

Sputnik'e konuşan Şam Milletvekilli Omer Osi de İdlib için Türkiye, Rusya ve İran arasında yoğun bir görüşmenin olduğunu belirterek, Suriye ordusunun operasyon için tüm hazırlıklarını yaptığını ve 7 Eylül'deki toplantıyı beklediklerini aktardı. 7 Eylül'deki 3'lü zirvede El Nusra'ya karşı bir operasyonun başlaması yönünde bir kararın çıkabileceğine dikkat çeken Osi, El Nusra'nın bölgede mutlaka temizlenmesi gerektiğinin altını çizdi.

...

bottom of page