top of page

PAK’tan HDP’ye Eleştiri

2019 yerel seçimleri yaklaşırken HDP'nin CHP ile ittifak arayışlarının yeniden dillendirildiği şu günlerde, Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK) Genel Başkanı Sayın Mustafa Özçelik, HDP'ye yönelik bazı eleştirilerde bulundu.

K24’e konuşan Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK) Genel Başkanı Mustafa Özçelik, HDP’nin 24 Haziran seçimlerinde örtülü olarak CHP ile ittifak yaptığını belirtti:

“Bizce HDP 24 Haziran seçimlerinde de CHP ile örtülü bir ittifak yapmıştı. O zaman HDP'nin Kürdistani partilerle ittifaktan kaçınmasının en önemli sebeplerinden biri de buydu.

HDP 24 Haziran seçimlerinde Kürdistani partilerle neden ittifaktan kaçındığını halen de kamuoyuna izah edebilmiş değildir. Kürdistani partiler ve HDP 6 maddelik deklerasyonda anlaşmışlardı. Ama HDP hiçbir açıklama yapma ihtiyacı duymadan, bu 6 maddeyi kendi seçim bildirgesine koymadı ve ittifakı sabote etti.”

Özçelik, “Biz PAK olarak, mevcut koşullarda yerel seçimlere anlaşabileceğimiz Kürdistani partiler, STKlar ve etkili şahsiyetlerle ortak bir bağımsız adaylar platformu orgutlemenin doğru olacağı düşüncesindeyiz. Önümüzdeki süreç içinde gelişmelere göre bu siyasetimizi daha bir netleştireceğiz. HDP'nin hangi parti ile ittifak yapacağı, elbette ki HDP'nin kendi belirleyeceği bir şeydir” şeklinde konuştu.

RÛPELANÛ

bottom of page