top of page

1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜ

Ben bir barış aktivisti değilim ; Barışa karşın tüm ulusal hakları elinden alınmış olan bir milletin yeniden bu haklarına kavuşması için mücadele veren bir dava adamıyım. İnsanların mutlu olarak ve barış içinde yaşamak için zorbalıklara ve şiddete karşı koyarak ulaştıkları bir huzur ortamıdır. Dünya barışını sağlamak için birleşmiş milletler de, kurulmuş 5 daimi temsilci. Çin, Rusya, Fransa ,İngiltere ve ABD'dir. Savaş araçları için en çok yatırım yapan bu ülkeler Dünya Barışının temsilcileri olarak kendilerini göstermektedirler. İşte 1 Eylül de kutlanan Barış Gününde bir tezat söz konusudur. Birçok Barış günü kanlı bir geçmişe sahiptir. 1 Eylül 1939 tarihinde Almanya’nın nazisi Polonyaya saldırmış ve binlerce insan katletmiştir. İkinci Dünya savaşının başlangıcı ve milyonlarca insanın ölümüne yol açan bir gündür. Birleşmiş Milletlerin 21 Eylül günü kutladığ Dünya Barış Günü Türkiye de ise 1 Eylül de kutlanılmaktadır.

İnsanlar insanın her şeyden daha değerli ve önemli olduğunu anladıkları ve her türlü öldürücü silahları yasakladıkları zaman ve bütün Dünya ülkelerinin katılmasıyla ancak mümkün olabilecektir. Fakat ş an için böyle bir ortam söz konusu değildir. Ve açık söyemek gerekirse artık Dünya barış günün etkinlikleri marjinal bir hal almıştır.

Hal böyle iken günümüzde bölgemiz de ve genel olarak ta Kürdistan topraklarında yıllardır devam etmekte olan bir savaş var iken, yanı başımızda İran faşist rejim hergün Kürt gençlerini iş makinaları ile asıp idam ederken,buna sessiz kalan bir Dünyada ben Dünya Barış Gününe nasıl inanabilirim? Güçlü olan milletler ve devletler kendi çıkarlarıa uygun olarak savaşı da Barışı da yönlendirebilmektedirler. Biz Kürtler olarak savaşlar olmasın Barışı istemiyoruz diyoruz. Çünkü Barışı bir ihtiyaç haline getiren savaşın kendisidir. Savaşlar olmadığı zaman Barışa ihtiyaç olmaz. 1 Eylül 2018

Memet Emin KARDAŞ Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi(TKDP) Genel Başkanı

bottom of page