Bayram gelmiş neyime kan damlar yüreğime!

Mustafa KALPAK

*Erdoğan ve Bahçeli (İslami Muhafazakar/ aşırı milliyetçi cephe liderleri) 26 Ağustosta atalarının Anadolu topraklarına gelişlerinin 947. yıldönümünü beraber kutladılar. Önce Bitlis’in Ahlat ilçesinde "Anadolu’nun Fethi 1071 Malazgirt’’, sonra da Muş'un Malazgirt ilçesinde de "Malazgirt Zaferi'nin 947. yıldönümü" kutlamaları yapıldı.

*Erdoğan, Devlet Bahçeli'den gelen öneri üzerine Ahlat'a 10 dönümlük bir alanda bir "otağ" (büyük ve süslü, gösterişli çadır) yeni bir cumhurbaşkanlığı köşkü inşasına başlanacağını söyledi.

*Türkler ve Kürtler "Malazgirt zaferini" birlikte kazandılar ve "Malazgirt destanını" birlikte yazdılar hususunda tek bir laf edilmedi.

Selçuklular Anadolu'ya geldiklerinde doğuda/kürdistanda Mervani ve Şeddadi Kürt devletleri hüküm ediyordu.

Tekçi milliyetçi zihniyet Malazgirt'te Kürtleri yok sayıyor. Osmanlıda Kürdistanı yok sayıyor . 30 Ağustos 1922 "kurtuluş savaşı zaferi" ve sonradan kurulacak yeni Türkiye Cumhuriyeti devletinde kürtlerin kurucu unsur rolünü inkar ediyor. Haklarını teslim etmiyor.

Kürtlerin paylarına düşen ise hep: kan, gözyaşı, ölüm ve sürgün olmuştur.

Daha İki yıl önce, TBMM, Kürdistan kelimesinin kullanılmasını yasaklayan bir öneriyi kabul etti.

Bayram gelmiş neyime kan damlar yüreğime!

*Ahlat'a düşünülen "otağ" yeni bir cumhurbaşkanlığı köşkü inşasına Kürt partileri karşı çıkarak bu yönde ortak bir açıklama da bulunmalıdırlar.