top of page

DEAŞ'ın Cinsel İlişki Kölesi Yaptığı Nadia Murad Almanya'da Nişanlandı

2014 yılında terör örgütü DEAŞ militanları tarafından Irak'taki köyünden kaçırılıp cinsel ilişki kölesi yapılan ve 12 ay boyunca kabusu yaşayan Ezidi aktivist Nadia Murad, Almanya'ya yerleştikten sonra hayatının aşkını bulup nişanlandı.

TÖRENLE KARŞILANMIŞTI

Vatan gazetesinin haberine göre, Nadi Murad 12 ay süren kabus sonunda Musul'da Irak ordusu tarafından kurtarıldıktan sonra köyüne dönmüş ve törenle karşılanmıştı. Irak'ın kuzeybatısında kaçırılan 7.000 kadın ve kızdan biri olan Murad, 2014'te Sincar yakınlarındaki Koço'da yaş ıyordu.

NOBEL'E ADAY OLDU

400 bin Ezidi'nin yaşadığı bölgede kaçırılanlar arasında yer alan Murad, aylarca militanlar tarafından Musul'da cinsel saldırı ve işkenceye maruz kaldı. Özgürlüğüne kavuştuktan sonra Nobel Barış Ödülü'ne aday olan Murad, George Clooney'in eşi Amal Clooney ile BM'de yaşadıklarını anlatmış, bir kitap yazmış ve BM İyi Niyet Elçisi olmuştu.

HAYATI DEĞİŞTİ

23 yaşındaki genç kız halen Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi'ne (UNODC) çalışıyor ve insan ticareti mağdurlarının sorunları ile ilgileniyor. BM, bu görevin ilk kez vahşet mağduru bir kişiye verildiğini açıklamıştı. Nadia ailesiyle birlikte Almanya'ya yerleştikten sonra burada hayatının aşkını da buldu.

YÜZÜĞÜ TAKTI

ABD ordusunda tercüman olarak çalışan ve genç kızın yeniden hayata dönmesinde büyük rol oynadığı belirtilen Abid Shamdeen ile hayatını birleştirme kararı alan Nadia nişanlandı.

HABERLER.COM

bottom of page