top of page

Dersim Barosu tarafından acil çağrı yapıldı.

Dersim’in Hozat ilçesinde başlayan yangının söndürülmesi için Dersim Barosu tarafından çağrı yapıldı.

Dersim'in Hozat ilçesinde bir haftadır yayılarak devam eden orman yangınına “yasak bölge olduğu için müdahale edilmediği” iddia ediliyor.

Bir Gün’ün haberine göre, yangının Değirmendere, Zoğar, Zenge, Koçeri, Bozan, Koskozulca ve Dündül bölgelerine kadar genişlemiş olması halkta tedirginlik yarattı.

Dersim Barosu konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “İlimiz Hozat ilçesinde devam eden yangına derhal müdahale edilmesi hukuksal zorunluluktur” ifadelerine yer verdi.

“Devlet, ormanların korunması ve sahalarının genişletilmesi için gerekli kanunları koyar ve tedbirleri alır. Yanan ormanların yerinde yeni orman yetiştirilir, bu yerlerde başka çeşit tarım ve hayvancılık yapılamaz. Bütün ormanların gözetimi devlete aittir” denilen açıklamada, sorumluların görevlerini yapmaları için çağrıda bulunuldu.

Açıklamanın sonuç bölümünde baronun olarak hukuki sürecin takipçisi olacağı kaydedildi.

Öte yandan sözkonusu yangının, Orman Genel Müdürlüğü’nün yangın haritasına da eklenmediği öğrenildi.

Ayrıca geçtiğimiz Temmuz ayında Dersim’in Pertek ilçesine bağlı Çataksu köyü yakınlarında meşe ve ardıç ağaçlarının yoğunlukla bulunduğu ormanlık alanda, yangın çıkmıştı. 3 gün süren orman yangınına uçakla müdahale edilmişti.

VALİLİK: HABERLER GERÇEĞİ YANSITMIYOR

Vali Tuncay Sonel tarafından yapılan açıklamada ise haberlerin gerçeği yansıtmadığı belirterek, "Bahsi geçen haberlerde kullanılan fotoğraflar ilimize ait değildir" denildi.

Vali Sonel'in açıklaması şöyle:

"Bazı sosyal medya hesapları ile basın yayın organlarında bilgi kirliliği oluşmuş olup, 'Dersim yanıyor' başlığı altında yapılan haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Bahsi geçen haberlerde kullanılan fotoğraflar ise ilimize ait değildir. Hozat ilçesi Aliboğazı mevkiinde çıkan örtü altı yangınına Orman İşletme Müdürlüğü ekiplerimizce gerekli müdahaleler yapılmakta olup, bölge kontrol altına alınmıştır. İlimiz genelinde başka herhangi bir bölgede orman yangını bulunmamaktadır. Bu tür haberler bazı kesimlerce kasıtlı çıkarılmakta olup, huzur şehrimiz Tunceli'ye gölge düşürülmek istenmektedir. Özellikle bazı sosyal medya hesaplarında ve internet sitelerinde terör örgütlerinin propagandasını yaparak Tunceli'de devletin bilinçli olarak ormanları yaktığını ve orman yangınlarına müdahaleye izin verilmediği yönünde yalan ve kasıtlı bilgiler paylaşarak kamuoyunu yanıltan kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılmıştır.Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

bottom of page