top of page

Protestocular Tahran'da da sokağa çıktı

İran'da binlerce kişi aralarında Tahran, İsfahan ve Karaj kentlerinin de bulunduğu yerlerde zamlar ve 7 Ağustos’ta yürürlüğe girecek ambargolar nedeniyle İran para birimi Riyal’in aşırı değer kaybetmesini protesto ediyor. Protesto gösterilerinin görüntüleri sosyal medyaya yansıyor.

ABD Mayıs ayında, 2015 yılında Tahran’la imzalanan nükleer anlaşmadan çekildiğini açıkladı. Söz konusu anlaşma İran’a yönelik ambargoları aşamalı olarak kaldırmayı öngörüyordu. ABD yönetimi, Tahran’ın halen bir tehdit olduğu gerekçesiyle anlaşmadan çekildi. Amerika, diğer ülkelerden de 4 Kasım itibarıyla petrol alımını durdurmalarını, aksi takdirde Amerika’nın mali yaptırımlarıyla karşılaşacaklarını söylüyor.

Hayat pahalılığı ve yolsuzluk gerekçeleriyle ülkede başlayan protestolar hükümet karşıtı gösterilere dönüştü.

Amerika'nın Sesi'nin bildirdiğine göre, başkent Tahran’ın 100 kilometre batısındaki İştihard kentinde polis, hükümet karşıtı sloganlar atan 500 kadar protestocuya müdahale etti. Yarı resmi devlet haber ajansı da protestocuların Şii bir din okuluna taş attıklarını duyurdu.

Tahran sokaklarında insanların “diktatöre ölüm” sloganları attıkları bir video yayınlandı ancak bağımsız kaynaklar görüntüleri doğrulamadı.

ABD ise protestocuları desteklediğini ilan etti. Dışişleri Bakanlığı Farsça Twitter hesabından, “İran halkının en nihayetinde ülkesinin yolunu çizme hakkı varken, Amerika uzun zamandır görmezden gelinen İran halkının taleplerine destek veriyor” dedi.

7 Ağustos’ta Washington İran’ın dolar alımı, altın ve değerli metaller ticareti, kömür ve endüstriye dayalı yazılım konularında ambargoları yeniden devreye sokacak. Yaptırımlar aynı zamanda, ABD'nin İran’dan aldığı halılar, gıda ürünleri ve mali işlemlere yönelik de uygulanacak. Yaptırımlar dolayısıyla İran’ın petrol ihracatı yıl sonuna kadar üçte iki oranında azalabilir.

SiyasiHaber

bottom of page