top of page

HDP: Erdoğan 6 milyon seçmeni tehdit etti

Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP), Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'nın "HDP parlamentoya girsin diye destek verenler hesap verecek" sözlerine tepki geldi.

Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli tarafından yapılan yazılı açıklamada, Erdoğan'ın sözlerinin siyaseten ve hukuken kabul edilemez olduğu belirtildi.

Açıklamada "HDP’ye yönelik bu hedef şaşırtma hamleleri ekonomideki vahim gidişatı, dış politikadaki pis pazarlıkları ve oyunları örtmek için yapılmaktadır" denildi.

Erdoğan'ın yaklaşık 6 milyon seçmeni tehdit ettiği ifade edilen açıklamada, "HDP’nin 6 milyona yakın seçmenini ve aileleri ile birlikte 20 milyona yakın yurttaşımızı açıkça tehdit eden bu ifadelerin demokratik siyaset kültürü ile alakası yoktur" denildi.

"HDP iktirdarın kaybetmesini sağlayacak potansiyele sahip"

HDP'nin Meclis'e girerek AK Parti-MHP Koalisyonu’nun Anayasa’yı istediği gibi değiştirme "hevesinin kursağında" bıraktığı ifade edilen açıklamada, "Seçim sonuçları da göstermiştir ki, HDP yerel seçimlerde de hem birçok büyükşehirde hem de il ve ilçelerde yerel yönetimleri kazanabilecek veya iktidarın kaybetmesini sağlayacak bir potansiyele sahiptir. Bunu engellemek için hamle yapan Erdoğan, siyasi iklimi açıkça zehirlemektedir" ifadeleri yer aldı.

"Ekonomideki vahim gidişat ve dış politikadaki pis pazarlıklar örtülmek isteniyor"

AK Parti'nin 'tıkanmışlıklarının' öfkesini HDP ve seçmeninden çıkarmaya çalıştığı belirtilen açıklamada "Yerel seçimlerde demokrasi güçleri ile HDP’nin yerel ittifaklar yapmasını engellemek için kurulan bu cümleler" vurgusu yapıldı.

Erdoğan'ın hedef şaşırtmak istediği belirtilen açıklamada "Ekonomideki vahim gidişatı, dış politikadaki pis pazarlıkları ve oyunları örtmek için yapılmaktadır. Ancak halkımız cambaza değil, gerçeğe bakacak deneyim ve sağduyuya sahiptir. HDP ve seçmenleri, bütün tehditlere ve provokasyonlara rağmen demokrasi ve barış mücadelesini doğru bildikleri yolda ve şekilde sürdürme kararlılığındadır" ifadeleri yer aldı

Erdoğan: HDP parlamentoya girsin diye destek verenler hesap verecek

Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, partisinin 5. Olağan Kadın Kolları Kongresi'nde yaptığı konuşmasında HDP'yi kastederek "Parlamentoya girsinler diye onlara destek verenler de bunun hesabını verecekler" demişti.

24 Haziran seçimlerinde yaklaşık 6 milyon kişi HDP’ye oy vermişti.

HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, Erdoğan'ın "hesap verecekler" açıklamasının ardından sosyal medya hesabı Twitter'da açıklama yaptı. Beşktaş, "Senin gibiler bu halkı çok tehdit etti. Hepsi geldi geçti. Sen de gideceksin. Ama bu halk hep burada olacak" dedi.

HDP

bottom of page