Afrin'i kim yakıyor?

Batı Kürdistan’ın (Rojava) Afrin iline Mabeta Kasabası yakınlarındaki Xastiya Dağı’nda ormanlık alanda yangın çıktığı bildirildi.

K24’ün Mabeta’daki sivil kaynaklardan edindiği bilgiye göre, Xastiya Dağı’nın Hec Hesna Köyü’ne yakın ormanlık alanda yangın çıktı.

Mabetalılar, ormanlık alanın bilinçli olarak yakıldığını belirtiyor.

Geçtiğimiz günlerde Afrin’in Şera ve Bilbil kasabalarındaki ormanlık alanlarda çıkan yangın 2 gün boyunca kontrol altına alınamamıştı.

Afrin İnsan Hakları Örgütü tarafından yapılan açıklamada, Bilbil kasabasına bağlı Mersawa köyünde zeytin bahçelerinde yangın çıktığı ve yüzlerce zeytin ağacının yandığı belirtilmişti.

Açıklamada, Afrin’deki yangınların bilinçli olarak çıkarıldığı kaydedilmişti.

K24’e konuşan Afrin’deki sivil kaynaklar, Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) bazı YPG’lilerin Afrin ormanlarında saklandığını düşünerek ormanları ateşe verdiği iddiasının konuşulduğunu aktarmıştı. ADRES ÖSO MU?

K24’e konuşan ve isminin açıklanmasını istemeyen Afrin’e bağlı Mabeta kasabası Sivil Meclisi’nden bir kaynak, yangınları ÖSO mensuplarının çıkardığını ve bununla halka zarar vermeyi amaçladıklarını belirtti.

Kaynak, “Silahını kapan ÖSO içerisinde milis olarak yer almış. Bu tür şeyleri rahatlıkla yapabiliyorlar” diye konuştu.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve ÖSO milisleri tarafından geçtiğimiz Mart ayının 18’inde Afrin kent merkezi ele geçirilmişti.

Mart ayından bugüne Afrin’in Raco, Mabeta, Bilbil ve Şera kasabalarındaki ormanlarda yangınlar yaşandı.

İçerisinde bulunduğumuz ayın ilk haftasında ÖSO grupları Hawar Dağı, Raco’daki dağlar ile Afrin’nin ormanlık alanlarını ateşe vermiş ve yangınlar uzun bir süre devam etmişti.

Afrin’e operasyon 21 Ocak’ta başlamıştı.

18 Mart’ta da TSK ve ÖSO, “Zeytin Dalı” operasyonu kapsamında bölgeyi kontrol etmişti.

K24