top of page

KDP: Korkuyorlar!

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Seçim Listesi Başkanı Hemin Hewrami, Kürdistan’daki bazı siyasi kesimlerin seçimlerden korktuğunu söyledi.

Kurdistan24 TV’de yayımlanan Günün Konusu (Basi Roj) programının konuğu olan Hemin Hewrami, KDP’nin Kürdistan Parlamentosu seçimleri için belirlenmiş tarih olan 30 Eylül’de halkın sandık başına gitmesi konusunda ısrarcı olduğunu belirtti.

Bazı partilerin Kürdistan yerel seçimleriyle parlamento seçimlerinin sonuçlarının aynı kabul edilmesini istediğini kaydeden Hewrami, şöyle devam etti:

“Seçimlerin vaktinde yapılmaması için birtakım söylemler öne çıkarılıyor; Irak’ta halen hükümet kurulmadı. ‘Eğer burada seçim yapılarsa Bağdat’taki Kürt siyasi birlikteliğine zarar verir’ diyorlar. Bazı siyasi taraflar seçimlerden korktukları için bu söylemleri dile getiriyor. KDP seçimlerin belirlenen tarihte yapılması konusunda ısrarlıdır.”

Hewrami, KDP’nin Süleymaniye il sınırları içerisindeki oy oranının yükseleceğini de ifade etti.

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Seçim Ofisi, 30 Eylül’de yapılacak parlamento seçimleri için aday listesini dün açıklamıştı.

İlk sırada KDP Başkanlık Konseyi üyesi ve Başkan Mesud Barzani’nin Başdanışmanı Hemin Hewrami yer alıyor.

Kürdistan Yüksek Seçim ve Referandum Komisyonu, 30 Eylül’de gerçekleştirilecek parlamento seçimleri için hazırlıklara başlandığını açıklamıştı.

Kürdistan’ı da kapsayan Irak genel seçimleri ise 12 Mayıs’ta yapıldı. Kürdistan Demokrat Partisi (KDP), Kürdistan genelinde 1’inci, Irak’ta ise 4’üncü parti oldu.

K24

bottom of page