Kürtler ile Esad müzakereye başladı Kaynak: Kürtler ile Esad müzakereye başladı

İngiliz haber ajansı Reuters, Suriyeli Kürtler ile Beşar Esad yönetimi arasındaki temasların arka planını yazdı. Buna göre, Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) kontrol ettiği bölgelere devlet memurlarının dönüşü ve Rakka yakınındaki Tabka Barajı’nın onarımı gibi konularda müzakereler başladı; Kürtler, daha kapsayıcı algılanması için yerel polis gücü Asayiş’in adını değiştirdi.

‘REJİM BİR YERE GİTMİYOR’

Haber, SDG’nin siyasi kanadı Suriye Demokratik Konseyi’nin Eş Başkanı İlham Ahmed’le yapılan bir söyleşiye dayandırılıyor. Ahmed Reuters’a demecinde, “İletişim kanallarının açık olması gerektiğine kanaat getirdik. Anayasa ve siyasi süreç rejimsiz çözülmeyecek. Rejim bir yere gitmiyor” dedi.

kendileri için yüksek öncelikli olduğunu söyledi; hükümetten yardım alınmazsa dış destek aramaları gerekeceğini belirtti. Baraj konusundaki temasları sağlık ve eğitim alanında işbirliğine ilişkin görüşmelerin izleyebileceğini söyleyen Ahmed, “[Görüşmeleri] bir adım ileri taşımamız için artan bir güvenin önünü açar” dedi.

ASAYİŞ’İN ADI VE BAYRAĞI GEÇEN HAFTA DEĞİŞTİ

Habere göre, Suriyeli Kürtlerin bu süreçte attığı adımlardan biri de, yerel polis gücünün Kürtçe ismi ‘Asayiş’in değiştirilmesi oldu. Reuters, Asayiş’in adının ve bayrağının geçen hafta değiştirildiğini belirtti. Üst düzey Kürt yetkili Aldar Halil ise bu adımı ‘SDG’nin, Rakka dahil IŞİD’den aldığı Arap kentlerini gözeterek’ attığını söyledi. Halil, “Bu şekilde polis herkesin polisi olacak” dedi. Haberde, Kamışlı’daki Abdullah Öcalan posterlerinin de geçen ay kaldırıldığı belirtildi.(gazeteduvar

Kaynak: Kürtler ile Esad müzakereye başladı