Goran’dan Çavuşoğlu’nun sözlerine tepki

Değişim Hareketi (Goran), Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun “Goran’ın PKK’ye destek verdiği” açıklamasına tepki gösterdi.

Goran’dan yapılan yazılı açıklamada, Çavuşoğlu’nun “Erbil ve Bağdat yönetimleri PKK’ya yönelik saldırılarımıza destek veriyor ancak Goran ve KYB PKK’ya destek veriyor ve bunun bedelini de ödüyorlar” dediği aktarılarak, bu sözlerin ilişkileri olumsuz etkileyeceği belirtildi.

Goran’ın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Goran Hareketi, Birleşmiş Milletler Bildirgesi, uluslararası yasalar ve insan hakları ışığında, ulusal ve kültürel haklarını elde etme yolunda, bölge ve Irak dışındaki Kürtler’e destek verdiğini gizlememiş, daha önce de Newşirwan Mustafa’nın ağzından birçok münasebetle dile getirmişti.

Hareketimiz; sivil, siyasi bir güçtür ve silahsız, çözüm yolunda, diyalog yoluyla şiddetten uzak sivil bir mücadele sürdürmektedir.

Türkiye Hükümeti, gerek pratikte gerekse de şimdi Sayın Çavuşoğlu’nun dilinden, Erbil ile Süleymaniye arasında ayrım yapıp, Süleymaniye’ye uçuşlara izin vermemektedir. Türkiye bu şekilde, bu bölgede yaşayan vatandaşların büyük bölümüne zarar vermiştir.

Bu tür açıklamalar, sorunların barışçıl çözümünden kaçmaktır ve bölgedeki sorunları daha da derinleştirmektedir.”

K24