top of page

Peşmerge Güçleri için yeni bir dönem…

DAİŞ’e Karşı Uluslararası Koalisyon, Peşmerge Güçleri’yle gurur duyduklarını belirtti.

K24’e konuşan DAİŞ’e Karşı Uluslararası Koalisyon Komutan Yardımcısı General Walter Piatt, “Peşmerge Güçleri’ni her koşula hazırlıyoruz çünkü etkili bir güç. ABD, DAİŞ sonrası döneme hazır olana kadar desteğini sürdürecek” dedi.

Kürdistan’da bulunan bazı yabancı komutanlara göre başta “tartışmalı bölgeler” olmak üzere halen DAİŞ tehdidi sürüyor.

Peşmerge Güçleri’ni eğitim merkezinin yönetimi, Almanya’dan İtalya’ya devredildi. Bununla birlikte, DAİŞ karşıtı koalisyonun şemsiyesi altına alındı.

Walter Piatt, “Bu merkez artık uluslararası koalisyonun kontrolünde. Yardımları daha hızlı yapmamız için iyi oldu. Peşmerge Güçleri önemli bir tecrübeye sahip. Onlar her ihtimale hazırlıklılar ama daha iyi eğitime ve silaha ihtiyaçları var. DAİŞ’in yenilgiye uğratılmasında büyük rolleri oldu. Biz onlarla gurur duyuyoruz. Şimdi onları her koşula hazır hale getirmeliyiz” dedi.

Piatt ayrıca, peşmergelere çeşitli silahlarla askeri araç desteğinde bulunduklarını ve bunlarla eğitim verildiğini hatırlattı.

Eğitim merkezinin eski sorumlusu Albay Andrias Stenhaus, “DAİŞ’in Irak’taki varlığı halen devam ediyor. Özellikle tartışmalı bölgelerde tehdit oluşturduğunun işaretleri var” diyor.

Albay Stenhaus, “Bu bölgelerde siyasi bir çözüm sağlanmalı. Her ne olursa olsun, peşmergeler her ihtimale hazır hale gelene kadar eğitim vermeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Eğitim merkezinin şimdiki sorumlusu Roberto Vannacci de, DAİŞ’in Irak’ta tamamen bitirilmediğini bildiklerini, örgütün ileride bir kez daha ortaya çıkma ihtimaline karşı Peşmerge Güçleri’ni hazırladıklarını kaydetti.

Vannacci, eğit-donat programına devam edeceklerini de söyledi.

K24 ERBİL

bottom of page