top of page

İnce; "Seloya "Özgürlük" sloganları ile karşılandı.

Mustafa Kalpak

*Diyarbakır istasyon caddesinde Başkan adayı Muharem İnce'nin konuşmasını dinledim. İnce; "Seloya "Özgürlük" sloganları ile karşılandı. Mitinge, HDP'liler kitlesel katılmıştı. M.İnce Demirtaş'ın isteği üzerine ailesini de ziyarete de gitmişti, Diyarbakırda.

*M.İnce konuşmasında C. S. Tarancı'nın "memleket isterim" ve sona A. Arif'in "içerde " şiirleri okudu. Kürt sorunu olduğunu ve bunun mecliste ele alınıp çözülmesi gerektiğini söyledi. Türklerin kaygılarını gidereceklerini Kürtleri onore edeceklerini, bunu da gizli kapaklı görüşmeler ile değil çözümün adresini meclisi gösterdi .

Seçildiği taktirde ülkeye "barış" " huzur" "adalet" "özgürlük" getireceği vaadini verdi.

"Diller insanlığın mirasıdır. Evde konuşulan dilli öğretecegiz" dedi. M. İnce ana dille eğitim hakkını savunmadı. Bu hakkın anayasal ve yasal güvenceye bağlanması gerektiğini söylemedi. "Evdeki dilli öğretecegiz" cümlesi Kürtçe'nin eğitim dilli olacağı sözü verdiği anlamını çıkarmadım. TV tartışmalarda ya da haberlerde M.İnce'nin bu yönde bir demeç verdiği yönünde açıklamalar var.

İnce kendisini "zenci", RTE'nı "beyaz Türk " olarak gösterdi. CHP'nin 6 oku rozetini değil Türk bayrağı rozetini taşıdığını, dokunulmazlıkların kaldırılmasına karşı olduğunu bu yönde parti yönetimini eleştirdiğini, din derslerin seçmeli olması gerektiğini savundu. İnce, kazanması halinde üretim ekonomisine geçileceğini söyledi

bottom of page