top of page

Başkan Barzani: Geleneğimizde teslimiyet yoktur!

Ali AYDIN

Başkan Barzani, 9 Haziran 1985’te Baas rejiminin Zêwe Sığınmacı Kampını bombalamasının yıldönümüne ilişkin bir mesaj yayımladı.

Mesajında Barzani, “9 Haziran 1985’te Baas rejiminın vahşi bir şekilde Zêwe Sığınmacı Kampı’nı bombalaması sonucu çok sayıda masum kadın, çocuk, halk şehit düştü, yaralandı” ifadesini kullandı.

“O gün milletimizin başına büyük bir felaket geldi ama halkımızın verdiği bedeller ile direniş tarihi açısından önemli, derslerle dolu bir gündü” diyen Başkan Barzani, mesajına şöyle devam etti:

“Zewê felaketi, hepimiz için, dostlarımız için bir dersti. Amina Anne gibi yüreği yanan bir kahraman, çocuklarının parçalanmış cesetlerini toplayıp gururlu bir şekilde şu dersi verdi: Düşman bizi parçalara bile ayırsa asla eğilmeyiz. Kürdistan halkının mücadele kültüründe teslimiyet yoktur. Bu mazlum bir milletin özgürlük yoludur. Özgürlük bedel ister, kurban verebiliriz ve ümitsiz olmamalıyız, devam etmeliyiz, teslim olmamalıyız.”

Zêwe felaketinin düşman için de bir ders olduğunu vurgulayan Başkan Barzani, “Ne kadar zalim ve vahşi olurlarsa olsunlar, halkımızın iradesini kıramayacaklarını anladılar. Bu, milletimizin vicadanız düşmana karşı gerçek zaferiydi” diye devam etti.

Başkan Barzani son olarak şehit ailelerini ve Amina Anne’yi anarak, “Bu felaketin yıldönümünde, Zêwe evlatlarının kutsal bedenlerini ve parçalanmalarını asla unutmayacağız. Onlar mücalemizin çırasıdır” dedi.

bottom of page