Kürd Sorununun Çözümü Kandil’de Değil

24 Haziran seçimleri öncesi Cumhurbaşkanı ve hükümet yetkileri görülmemiş bir hazla Kandil’in de Afrin gibi olacağını söylüyorlar.

Erdoğan ve şürekâsı, Afrin’den başlayarak Şengal’e ve oradan da Kandil’e kadar uzanan bir koridor oluşturulacağını, bu bölgelerin işgal edileceğini gizlemiyorlar.

Türk ordusunun bu amaçla büyük bir hazırlık yaptığı biliniyor. Bölgeden gelen haberler de bu yönde.

Erdoğan ve hükümetinin gerekçeleri aynı: devletin, resmi görüşünün onlarca yıldır dile getirdiği “terörün kökünü kazımak”, “ülkenin güvenliğini sağlamak”, “birlik ve bütünlüğü korumak.”

MHP lideri Devlet Bahçeli zincirlerinden boşalmış gibi büyük bir coşku ve heyecanla Kandil’in hemen bugün yerle bir edilmesini, taş üstünde taş, gövde üstünde baş bırakılmamasını istiyor!...

HDP dışındaki muhalefet partileri ise, AK Parti hükümetinin saldırgan politikalarına karşı çıkacaklarına, hazırlıkların zamanlamasına ve hükümetin oy hesaplarına dikkat çekiyorlar.

Kandil’e yönelik saldırılar ve yapılan hazırlıklar, yıllarca sürdürülen ama sonuç alınmadığı gibi sorunu daha da karmaşık hale getiren devlet politikasının devamıdır, Kürd sorununu şiddet temelinde ve güvenlik politikalarıyla çözme anlayışının sürdürülmesidir.

Oysa Kürd sorunu, PKK ve eylemleri devletin tekçi yapısının, Kürdlerin hak ve özgürlüklerini inkâr ve gaspı temelinde yürütülen siyasetin ürünüdürler.

Bu nedenle çözüm bu sistemi, yürütülen siyaseti değiştirmekten geçiyor.

Gerekli olan sorunu daha da derinleştiren, şiddet sarmalını artıran “sınır ötesi” operasyonlar değildir.

Gerekli olan Kürd sorununu güvenlik sorunu olarak görmeyen, sorunun eşitlik temelinde, barışçıl ve diyalog yolu ile çözümünü hedefleyen politikalardır.

Kürd ve Türk gençlerinin kanı, saldırılar sonucu yakılacak yerleşim birimleri ve tahrip olacak doğa birkaç oydan çok daha değerlidir.

AK Parti hükümeti bu saldırgan ve kaosu derinleştiren politikasından vazgeçmelidir.

Özgürlük, barış ve demokrasi güçleri, amasız, fakatsız AK Parti hükümetinin saldırgan politikasına ve Kandil operasyonuna karşı el ele vermelidirler.

Kürd sorunun çözümü Kandil’de değil, Türkiye’dedir.

07 Haziran 2018

PSK-Kürdistan Sosyalist Partisi