top of page

ABD'li Askerler ŞENGAL'de

K24’e konuşan Şengal Kaymakamı Mehma Xelil, “ABD ordusuna bağlı bir birlik, Şengal Dağı ve sınır bölgesine yerleşti. ABD’li birlik, Irak Hükümeti’nin koruyamadığı bölgeyi korumak için sınıra yerleşti” dedi.

ABD’li birliğin, ABD ve Irak arasındaki anlaşma çerçevesinde Şengal Dağı’na geldiğini belirten Mehma Xelil, “Halkın büyük bir sevinci sözkonusu. Çünkü ABD’li askerilerin bölgeye yerleşmesi Şengalli göçzedelerin evlerine dönmesine olanak sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.

Asayiş ve güvenliğin sağlanması için ABD’li askerlerin yanısıra, Peşmerge Güçleri’nin de sözkonusu bölgelere dönmesini istediklerini belirten Şengal Kaymakamı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bölgede huzurun sağlanması ve göçzedelerin evlerine güvenli bir şekilde dönmesi için Peşmerge Güçleri’nin de bölgeye dönmesi gerekir.

Şengal’in, Irak Anayasası’nın 140. maddesine göre ortak güçler tarafından savunulması gerekir. Bundan önce ortak güçler tarafından savunuluyordu.”

ABD’li birliğin bölgeye yerleşmesinin önemine vurgu yapan Mehma Xelil, “Peşmerge Güçleri’nin de bölgeye dönmesiyle, Haşdi Şabi bölgeden elini çekmek zorunda kalacak ve İran koridoru oluşturma politikası engellenmiş olacak” şeklinde konuştu.

K24’e konuşan Şengal Kaymakam Yardımcısı Celal Xelo, dün ABD Ordusu’na ait 15 askeri aracın Şengal’e ulaştığını iletmişti.

Xelo, ABD’nin Şengal’de bulunan Mira noktasında askeri üs kurma hazırlığında olduğunu belirtmişti.

IŞİD mensupları, 3 Ağustos 2014'te Şengal ve bağlı olduğu nahiye ve köylere saldırmıştı. Örgüt tarafından binlerce Ezidi Kürt katledildi ve binlercesi alıkonuldu.

Irak Anayasası'nın 140. maddesi kapsamındaki sorunlu bölgelerden olan Şengal ilçesinin nüfusunun yüzde 85'ini Ezidi, Müslüman ve Hrisitiyan Kürtler oluşturuyor.

3 Ağustos 2014'te terör örgütü DAİŞ’in saldırısına uğrayan Şengal, Peşmerge Güçleri tarafından kurtarılmıştı.

bottom of page