top of page

SEÇİM VE OLMASI GEREKEN İLKELİ İTTİFAK

Adnan GÜLLÜOĞLU

İnsanoğlu birlikte yaşayan toplumsal bir varlık. Başka hiç bir canlı türü insanoğlu gibi değildir,çölde denizde, ormanda, kutuplarda her yerde yaşayan tek canlı türü. Yaşayamayacağı tek alan toplum dışı kalmaktır. Bu nedenle yer aldığı toplumu ilgilendiren her olay ister gönüllü, ister zoraki bireyide ilgilendirir. Global güçlerininde yer aldığı devam eden savaşın Önasya halklarını nasıl etkilediğini görerek "beni ilgilendirmez" deme lüksümüz varmı? Tabiki yok.

Yaşanan ülkede belli bir kesim , etnik yada inancından dolayı ötekileştirilip varlığı yok sayılıyorsa, sadece ödenen bedellerde ortak biliniyorsa "beni ilgilendirmez" diyebilirmiyiz?

Seçimlerde sonuçlari ile toplumun geleceğini ve yer alan bireyi etkiler.

Türkiye de tabanı olan, olmayan bir çok parti ile seçim sürecine girdi. Amaçları ile bu partileri iki kaba çizgi ile saflara ayırmak mümkün. Birinci gurup tekçiliği ilke edinen, ayırımcı, kendi gibi olmayanı dışlayan partiler. Diperleri çoğulcu demokrasiyi, inanç özgürlüğü ve azınlık haklarını savunmayı ilke edinip savunanlar. Seçim ittifaklarıda bu ilkeler doğrultusunda kurulmak isteniyor. Seçimler siyasi partilerin savunduğu ilkeleri ile, şartlar ne olursa olsun her türlü baskıya rağmen kendilerini seçmene ifade edebilecekleri en iyi alandır. Örneğın Demirtaş, beğenelim yada beğenmeyelim ceza evinde olmasına rağmen partisinin ilkeleri doğrultusunda seçime katılıyor. Seçime henüz ceza almadığı halde tutuklu olarak katılması Cumhur ittifakının demokrasi ve tekçi anlayışına, seçimin eşit şartlarda olmadığına kanıt olarak gösterebilecek, çarpıcı ve en kısa özet görüntü değilmi? Legal mücadele yer alan partiler bu şartlarda ilkeler doğrultusunda kurulan, dik durabilen, omurgalı ittifak kurmak zorundalar. Yoksa onlara sormak lazım, neden neden legal parti kurup yönetici ve üyeler riske atılıp deşifre ediliyor? Bu gün tekçi anlayışa sahip aralarında fark varmış gibi iki ittifak kuruldu.Biri Cumhur,diğeri Millet ittifakı. Bu iki ittifaka karşı varlıkları inkar edilip dışlananlar kimlikleri ve asgari müştereklerde koltuk sevdasına kapılmadan, ortak ilkeler ile ittifak yapıp biraraya gelmek zorundadırlar. Seçimde kaybetmek ve kazanmakta var. ÖNEMLİ OLAN DİK DURUŞ, İLKELİ İTTİFAK VE ALINAN OY İLE VERİLEN

MESAJDIR

bottom of page