ENKS’li serbest , PDKS’li gözaltında

Demokratik Birik Partisi’ne (PYD) bağlı asayiş birimleri Batı Kürdistan’ın (Rojava) Kobanê kentinde Suriye Ulusal Kürt Meclisi (ENKS) üyesi Fadi Meri’yi de serbest bırakırken, Suriye Kürdistan Demokrat Partisi (PDKS) liderlerinden Mehmud Mistefa Weysi’yi de gözaltına aldı.

Mehmud Weysi’nin ailesinde bir kişi K24’e yaptığı açıklamada, Mehmud Weysi’nin Rakka’dan Kobanê’ye giderken PYD’ye bağlı asayiş birimleri tarafından gözaltına alındığını ve nereye götürüldüğünün bilinmediğini söyledi.

Alınan bilgiye göre, Mehmud Mistefa Weysi, Rakka’nın kontrol edilmesiyle birlikte Güney Kürdistan’dan kendi şehrine geri dönmüştü.

Günler önce PYD’ye bağlı asayiş tarafından gözaltına alınan ENKS üyesi Fadi Meri ise serbest bırakıldı. Ayrıca ENKS üyesi olan Nimet Dawud’un da asayiş birimleri tarafından Qamışlo’da gözaltına alındığı bildirildi.

Öte yandan, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Afrin’e girmeden önce gözaltına alınan PDKS Afrin Komitesi üyesi Ebdilrehman Apo’dan hala haber alınamadı.

K24’e konuşan ENKS yöneticisi Fuad Eliko, PDKS üyelerinden; İdris Elo, Ehmed Sido ve Ehmed Sino’nun 2013’ten beri tutuklu bulunduğunu ve şimdiye kadar kendilerinden herhangi bir bilgi alınamadığını ifade etti.