top of page

Hüda-Par: Kapımız açık

Cesim İlhan - İSTANBUL

Türkiye’de ve özellikle Kürt kamuoyunda HDP ile HÜDA PAR’ın seçimde ittifak yapıp yapmayacakları konuşuluyor.

HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcı Hüseyin Yılmaz, HDP’ye kapılarını açtıklarını ifade ederken, HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen ise, parti komisyonunun buna karar vereceğini söyledi.

Türkiye’de siyasi partilere seçimlerde ittifak yolunu açan kanun teklifinin Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) yasalaşmasının ardından, alınan erken seçim kararı ile birlikte partilerarası seçim ittifakları devam ediyor.

Önce AK Parti - MHP, daha sonra; CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve DP’nin yaptıkları ittifaklardan sonra, şimdi de HDP ile HÜDA PAR’ın seçim ittifağına gidip, gitmeyecekleri konuşuluyor.

HÜDA PAR, seçime girecek tüm partilerle görüşme talebinde bulunduğunu açıklamıştı.

K24’de konuşan HDP sözcüsü Ayhan Bilgen, “Şuan kendisi bir araya gelmiş partilerin açıklamaları dışında hiçbir parti ile hiçbir görüşmemiz yok. Henüz komisyonumuz oluşmadı, oluşunca artık kimlerle ve hangi partilerle görüşülür, değerlendirilir, onlar karar verir. HÜDA PAR ile ilgili özel olarak verebileceğimiz bir karar yok. Komisyon kendi programını belirler ona göre karar verir” dedi.

K24’de konuşan HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Yılmaz ise, HDP’ye kapılarını açtıklarını söyledi. HDP’den cevap beklediklerini vurgulayan Yılmaz, şunları söyledi:

“HDP’ye sormak gerek, HÜDA PAR’ın HDP’ye ters olan neyi var ki henüz bizim görüşme talebimizi cevaplandırmamış. Biz onlara kapıyı açtık. Bizim bütün partilere kapımız açık. Bir adım daha attık, dedik ki bize gelmezlerse bile biz bütün partilere gideceğiz. Bu seçim döneminde kendi halkımızın ve toplumun menfaati için neler yapmamız lazım şeklinde görüşmeler gerçekleştireceğiz.

Eğer uygun olursa daha sonra bir ittifaka da dönüştürebiliriz bu niyetle kapımızı açtık.”

bottom of page