top of page

Topraklarımızdan komşu ülkelere saldırı yapılmasını kabul etmiyoruz

Başbakan Neçirvan Barzani, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası düzenlenen basın toplantısında, “Topraklarımızdan komşu ülkelere saldırı yapılmasını kabul etmiyoruz” dedi.

Basın toplantısında konuşan Başbakanı Neçirvan Barzani, Kürdistan Hükümeti’nin bir prensibi olduğunu belirterek; “Kürdistan topraklarının hiçbir şekilde komşularımızı vurmak ve güvenliklerini tehdit emek için kullanılmasını kabul etmiyoruz. Bunu defalarca söyledik.” diye konuştu.

Bu prensiplerinin Türkiye, İran, Suriye ve her taraf için de geçerli olduğunu belirten Neçirvan Barzani, “Kürdistan topraklarından komşu ülkelere askeri eylem yapılmasın ve tekrardan Kürdistan topraklarına dönülmesini kabul etmiyoruz.” dedi.

ABD İLE İLİŞKİLERİMİZİ DAHA DA GELİŞTİRMEK İSTİYORUZ

Başbakan Barzani, Kürdistan ile ABD arasında da çok iyi ilişkiler olduğunu vurgulayarak DAİŞ’le mücadelede ABD’nin Kürdistan’a destek verdiğini hatırlattı.

ABD ile ilişkilerinin dostane olduğunu kaydeden Başbakan Barzani; “İlişkilerimizin daha da güçlenmesini umut ediyoruz. Özellikle de ekonomik olarak ilişkilerimizi güçlendirmek istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

bottom of page