top of page

Lavrov: Kürtlerle ilişkilerimiz değişmedi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye’deki Kürtlerle ilişkilerinin değişmediğini belirterek, “Suriye’de Kürtler dahil tüm bileşenlerin haklarının korunması gerekiyor” dedi.

Sergey Lavrov, BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura ile görüşmesinin basına açık kısmından Rûdaw muhabiri Rojava’ya ilişkin soru sordu.

Rûdaw muhabirinin, “Birçok kesin Rusya’nın Suriye’deki Kürtlerle ilişkisinde değişim olduğunu savunuyor. Özellikle de Türkiye’nin operasyonları sürecini de göz önüne aldığımızda mevcut süreçte Rusya ile Kürtler arasındaki ilişki ne durumda? Sorusuna Lavrov, şu yanıtı verdi:

“Suriye’deki Kürtler ile ilişkilerimizde değişiklik söz konusu değildir. Irak, İran ve Türkiye gibi diğer ülkelerde yaşayan Kürtler ile olduğu gibi ilişkilerimizde değişiklik söz konusu değildir.

Bize göre Kürtlerin yaşadığı tüm bölgelerde Kürtler olmadan sorunların çözülmesi imkansız. BM’nin Suriye’de tüm oluşumların siyasi sürece katılmasını içeren 2254 sayılı maddeye bağlıyız. Suriye’de Kürtler dahil tüm bileşenlerin haklarının korunması gerektiğine inanıyoruz.

Özellikle Suriye’de Kürtlerin kaderinin tayin etme konusunda endişeliyiz. Çünkü ABD'nin Arap Suriye Cumhuriyeti topraklarında kalmak amacıyla Kürt meselesini spekülasyon konusu yapmaya çalışıyor. Bu aynı zamanda uluslararası yasaların çiğnenmesi girişimleri Kürtleri de kullanarak Suriye’de birkaç gücün oluşturmasını amaçlamıştır. Kaldı ki şu anda Afrin’de yaşananlar da bu durumun sonucudur.

Bizler tüm tarafların anlaşmasını istiyoruz. Tüm tarafların savaşı ve kaosu sonlandırarak, barışın ve huzurun sağlanması için çalışılmasını, herkesin Suriye’nin toprak bütünlüğü ve bağımsızlığına saygı göstermesini istiyoruz.”

Lavrov ayrıca, İdlib'deki durumun 4 Nisan'daki Rusya, İran ve Türkiye zirvesinde görüşüleceğini de ekledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin 4 Nisan'da yapacakları zirvede Astana anlaşmalarının uygulanışını ele alacağını da hatırlatan Sergey Lavrov, ifadelerine şunları ekledi:

Lavrov, şunları söyledi:

“Bugünkü görüşmemiz, 4 Nisan'da Ankara'da Astana sürecinin garantör ülkelerinin liderleri arasında yapılması planlanan görüşmenin arefesinde gerçekleşmesi nedeniyle tamamen zamanında yapılan bir görüşme niteliğinde. Putin, Erdoğan ve Ruhani, BM'nin 2254 sayılı kararına destek için önayak oldukları Astana anlaşmalarının gidişatını gözden geçirecek.”

bottom of page