top of page

HDP’den HÜDA-PAR’a yaklaşım

RS FM'de yayınlanan Yavuz Oğhan'dan “Bidebunudinle” programına konuk olan Bilgen, ittifak görüşmelerindeki önceliklerini şöyle anlattı:

"Türkiye'de siyaset, parlamento eksenli yürüdüğü için ne yazık ki parlamento dışındaki muhalefet sesini duyurma imkânından mahrum. Türkiye'nin demokratikleşmesi kavramının içini net olarak doldurabileceğimiz muhataplarla, hem farklı Kürt hareketleri hem de batıdaki farklı toplumsal hareketler ve siyasi partilerle ortaklaşmak önceliğimizdir."

"Kapısı ilk çalınacak yapılar, en zor zamanlarda, en kritik konularda ortaklaştığımız, bir araya geldiğimiz yapılardır" diyen Bilgen, HÜDAPAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu'nun dile getirdiği "HDP'yle ittifak görüşmesi yapabiliriz" görüşünü değerlendirdi.

Bilgen'in HÜDAPAR ile ittifak konusundaki görüşleri şöyle:

"Bu konuyu sadece parti kurullarımızda değil, birlikte hareket ettiğimiz tüm toplumsal kesimlerle tartışmamız gerekiyor. 'Şununla asla olmaz' diyebilecek bir durumda değiliz. Ama sonuç itibariyle tarihi hafıza da var.

Bu hafızanın ne kadar doğru okunduğu, ne kadar doğru anlaşıldığı ne kadar birlikte hareket etmeye açık olunduğu konusunda netleşmeye ihtiyaç var. Ayırt etmeksizin söylüyorum, geçmişte yapılan yanlışlarla, siyasi hareketler yüzleştikçe, geleceğe dair ortaklaşma imkanı bulurlar. Ama herkes kendi geçmişini mutlak doğru olarak tarif ederse, buradan bir irade geliştirmek çok kolay olmayacaktır."

bottom of page