top of page

Salih Müslim, "Suçlamaların hiçbiri gerçek değil"

Çekya’nın başkenti Prag’de gözaltına alındıktan sonra çıkarıldığı mahkeme tarafından serbest bırakılan PYD’nin eski eşgenel başkanı Salih Müslim, Belçika’nın başkenti Brüksel’den, Kurdistan24 TV’nin canlı yayınına katıldı.

Gözaltı süreci ve gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulunan Müslim, “Mahkeme bana, ‘ne zaman istersek gelebilir misin?’ diye sordu. Ben de, ‘evet’ dedim. Bıraktılar” diye konuştu.

Türkiye tarafından kendisine yöneltilen suçlamaların komplo olduğunu söyleyen Salih Müslim, şöyle konuştu: “Suçlamaların hiçbir gerçek değildi, ben siyasetçiyim, Avrupa’da siyaset yapıyorum, mahkemeye bunları söyledim. Avrupa’nın başka yerlerde gözaltına alınmam için bir sebep yok ve benim Avrupa’daki varlığım resmidir. Bu gözaltının altında kirli ilişkiler var. MİT, kirli ilişkileri devreye koyarak bu tür karalamalara gidebilir. Ancak Türkiye’nin komplosu deşifre oldu.”

"ABD İLE İLİŞKİLERİMİZ DAHA DA GELİŞECEK"

Bir soru üzerine, ABD ile aralarındaki ilişkilere de değinen Müslim, ABD’li yetkililerle temaslarımız var ancak resmi düzeyde değil. Bizimle ilişkilerin geliştirilmesine yönelik adımların atılabileceğinin işaretleri var” dedi.

"GÜNEY KÜRDİSTAN ÜZERİNE DÜŞENİ YAPTI"

Türkiye’nin Afrin’e yönelik operasyonu konusunda uluslararası camiayı, operasyonun durdurulması için çaba sarfetmeye çağıran Salih Müslim, bu konuda Kürdistan’dan gördükleri destekten memnuniyet duyduklarını dile getirdi. Müslim, “Güney Kürdistan halkı Afrin için üzerine düşen sorumluluğu layıkıyla yerine getir ve getirmeye devam ediyor. Parlamento heyeti Rojava’ya geldi Afrin’e geçti ve desteğini gösterdi. Bu çok sevindirici bir gelişmeydi. Bu desteğin artması gerekiyor” diye konuştu.

bottom of page