top of page

Münih Güvenlik Konferansı başlıyor

BasNews'in haberiyle 54. Münih Uluslararası Güvenlik Konferansı’na Kürdistan Güvenlik Konseyi Başkanı Mesrur Barzani ve Başbakan Neçirvan Barzani de Kürdistan’dan heyetlerle katılıyor.

Zirvenin resmi davetlileri olarak Almanya’da bulunan Güvenlik Konseyi Başkanı Mesrur Barzani ile Başbakan Neçirvan Barzani’nin, 18 Şubat’a kadar sürecek zirvede, dünyanın değişik ülkelerinden üst düzey devlet yetkilileri ve güvenlik bürokratları ile görüşmeler gerçekleştirmesi bekleniyor.

Konferansta uluslararası terör, ABD-Rusya ve ABD-AB ilişkileri, Ortadoğu’da yeniden artan çatışmalarla Kuzey Kore'nin nükleer programı, Avrupa ve dünyada yükselişe geçen milliyetçi akımlar gibi konular başlıkları oluşturacak. 21 devlet ve hükümet başkanının yanı sıra, 80’den fazla ülkenin dışişleri ve savunma bakanlarını, 500’e yakın bürokrat, güvenlik uzmanı, uluslararası örgüt temsilcisi ve araştırmacıyla bir araya getirecek konferansa beklenen isimler arasında ABD Savunma Bakanı James Mattis, Başkan Donald Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı H.R. McMaster, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İngiltere Başbakanı Theresa May, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve İsrail Başbakanı Benjamin Netanjahu ve Alman hükümeti adına Savunma Bakanı Ursula von der Leyen iştirak edecek.

bottom of page