top of page

Anayasanın çiğnenmesi ve uzlaşının bozulmasıyla referandum kararı alındı

Başkan Mesud Barzani, Kürdistan'da 25 Eylül 2017'de gerçekleştirilen referandumun, Irak'ın anayasayı çiğnemesi ve Erbil ile Bağdat arasındaki uzlaşının bozulmasından doyalı yapıldığını söyledi.

Kürdistan Başkanı Mesud Barzani, Kürdistan Parlamentosu'ndaki Kürdistan Demokrat Partisi ile bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda Başkan Barzani, Irak'ta yaşanan siyasi gelişmeleri, Kürdistan'da yapılan bağımsızlık referandumunu ve sebeplerini değerlendirdi.

Başkan Mesud Barzani konuşmasında, "Anayasanın çiğnenmesi, uzlaşının bozulması ve ortaklığın ortadan kalkması, Kürdistan halkının referandum kararı almasına yol açtı." dedi.

Konuşmasının devamında düşmanların planlarının başarıya ulaşmasını engelleyen ve bu planların Kürdistan halkının yararına döndürülmesini sağlayan Kürdistan Peşmerge güçlerinin önemli rolüne vurgu yapan Başkan Barzani şunları söyledi, Kürdistan'da yaşanan siyasi sorunlara da değinerek ”Kürdistan’da siyasi sürecin düzeltilmesi için en iyi seçenek seçimlerdir”dedi.

Toplantıda Kürdistan Demokrat Parti (KDP) parlamenterleri de Kürdistan halkı ve Peşmergenin yaşam koşulları ve Kürdistan’ın siyasi sürecine ilişkin Başkan Barzani’ye sorularını yönelterek önerilerde bulundular. KDP grubu olarak diğer siyasi taraflar ile olan ilişkilerine ve gelecek Kürdistan seçimlerine ilişkin kısaca çalışmalarına değindiler.

bottom of page