top of page

Irkçı saldırılara karşı onbinlerce İtalya halkı yürüdü

İtalyan gazetelerinin haberine göre, ülkenin doğusunda yer alan Macerata kentinde geçen hafta meydana gelen ırkçı saldırının ardından "ırkçılık ve faşizm karşıtı" protesto gösterisi düzenlendi.

"Her türlü faşizm ve ırkçılığa karşı hareket", "İnsanları koruyun, sınırları değil" pankartlarının açıldığı protestoda, organizatörlerin verdiği bilgiye göre yaklaşık 30 bin İtalyan ve göçmen, "ırkçılık ve faşizme karşı" birlikte yürüdü.

Önce Belediye Başkanı Romano Carancini tarafından "şiddete sebep olabileceği" gerekçesiyle iptal edilen ancak daha sonra polis tarafından tekrar izin verilen protesto boyunca çok sayıda güvenlik personeli hazır bulundu.

Carancini, "Bugün, bütün kalbimle ben de meydanda olacağım ama şunu tekrar söylüyorum ki şehrin artık bir nefes alması gerekiyor. Siyaset için bir şey söylemeye gerek yok ama yerel yönetimlerin de günlük hayatı idare etmesi gerekiyor" açıklamasında bulundu.

Ayrıca bugün İtalya'nın Roma, Milano, Bologna, Palermo, Torino ve Bolzano şehirlerinde de ırkçılık ve faşizme karşı eş zamanlı yürüyüşler yapıldı.

AŞIRI SAĞCI PARTİ: UTANÇ DUYUYORUZ

Irkçı saldırı, ana akım siyasette de ciddi kutuplaşmaya neden oldu. Aşırı sağcı Kuzey Ligi lideri Matteo Salvini, "İtalyan bir genç kızı öldürüp katletmek suçundan 3 Nijeryalının tutuklandığı bir günde sol kesimin 'ırkçılığa karşı' sokağa çıkmasından dolayı utanç duyduğunu" söyleyerek protestoya katılanları suçladı.

Aşırı sağcı bir diğer parti İtalya'nın Kardeşleri'nin lideri Giorgia Meloni de "Pamela'nın cinayetinden 3 Nijeryalı suçlanıyor. Ama bugün Macerata'da Nijeryalı uyuşturucu satıcılarına karşı değil de ırkçılığa karşı sokağa çıkılıyor." sözleriyle katılımcıları eleştirdi. Meloni ayrıca, geçen Cumartesi günü Afrikalılara yönelik ırkçı saldırıyı düzenleyen Luca Traini'yi "kahraman" ilan eden aşırı sağcı "Forza Nuova" ve "CasaPound" gruplarını, "yabancı düşmanı olmadıklarını" iddia ederek savundu.

bottom of page