top of page

Kıbrıs’ta ‘Barış ve Demokrasi’ yürüşüne binler katıldı

Kıbrıs’ta yayınlanan Afrika gazetesinin Afrin operasyonu ile ilgili attığı manşet sonrasında saldırıya uğraması Lefkoşa’da protesto edildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Afrika gazetesini hedef göstermesi ardından bazı gruplar gazete binasına saldırmıştı.

MECLİSE YÜRÜYÜŞ

Sendikal Platform'un çağrısıyla Lefkoşa Dereboyu’nda toplanan kalabalık kitle önce Cumhurbaşkanlığına ardından da Cumhuriyet Meclisi’ne yürüdü. Barış ve Demokrasi Yürüyüşü adıyla düzenlenen eylemde, “Barışa, Demokrasiye, Toplumsal Varlığımıza Sahip Çıkacağız” pankartı açıldı. Kitle “Faşizme karşı omuz omuza”, “Bu memleket bizim, biz yöneteceğiz” ve “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganları attı.

Toplanma alanı yakınındaki provakasyon girişimi ise amacına ulaşamadı.

Erdoğan'ın hedef gösterdiği Afrika gazetesine saldırı

BARIŞ KÜLTÜRÜNÜ SAVUNMA ÇAĞRISI

Eylem alanında Sendikal Platform adına yapılan konuşmalarda, barış, sevgi ve hoşgörü ortamının yerini linç ve saldırı kültürüne bırakmasına izin verilmeyeceği vurgusu yapıldı. Saldırılara karşı mücadele ve birlik mesajı verilen konuşmalarda, düşünce özgürlüğüne her koşulda sahip çıkılmasının önemi vurgulandı.

SALDIRILAR PROTESTO EDİLDİ

Hava muhalefeti sebebiyle planlanandan erken bitirilen eylem sonrası, dağılma güzergahı üzerinde bulunan ve saldırılarda yer alan Milliyetçi Demokrasi Partisi binası önünde sloganlar da atıldı.

ERDOĞAN, 'CEVAP VERMELERİ LAZIM' DEMİŞTİ

21 Ocak’ta gittiği Bursa’da konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Afrika gazetesinin manşeti hakkında “Kuzey Kıbrıs'ta bir gazete ahlaksızca bir başlık atmış... "Türk ordusunu Kıbrıs'tan sonra yeni bir işgal yaptığını" söylüyor. Bu ne ahlaksızlıktır bu ne edepsizliktir. Ben Kuzey Kıbrıslı kardeşlerime böyle bir durum sergilemek suretiyle Kuzey Kıbrıs'ta onlara cevap vermeleri lazım” dedi.

Bu sözlerin ertesi günü Lefkoşa’de Cumhuriyet Meclisi önünde eylem düzenlenirken bu grup daha sonra gazete binası önüne geldi ve binaya taş fırlattı. Polisin müdahalede yetersiz kaldığı olayda, saldırganlar bayrak direklerine tırmanarak gazetenin tabelasını söktü. Saldırganlar daha sonra gazetenin ofisine girerek gazetede maddi hasara yol açtı.

Gazetenin yayın yönetmeni Şener Levent, Bianet'ten Ekin Karaca'ya yaptığı açıklamada "Kuzey Kıbrıs'ta Madımak ruh halini yaşadıklarını" söyledi.

MECLİS’TE DE GERGİNİK ÇIKARMIŞTI

Aynı gün mecliste düzenlenen yemin töreni sırasında ise kürsüye çıkan Milletvekili Doğuş Derya, Ulusal Birlik Partili ve Yeniden Doğuş Partili milletvekillerinin protestolarına maruz kaldı. Derya yemin ettiği sırada salonu terk eden vekillerden bazıları tarafından sözlü sataşmaya uğradı. Derya'ya hakaret ettiği için mahkeme tarafından daha önce tazminata mahkum edilen YDP Milletvekili Bertan Zaroğlu, Derya'ya elindeki kağıtları fırlattı. Doğuş Derya yemin törenini “Faşizme karşı omuz omuza” sözleriyle sonlandırdı. (Lefkoşa/EVRENSEL)

bottom of page