top of page

Başbakan Barzani Davos’ta: Önemli ve verimli görüşmeler yaptık

Davos Zirvesi programı çerçevesinde Irak Başbakanı Haydar İbadi ve ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın yanı sıra birçok ülke lideri ile görüşmeler gerçekleştiren Başbakan Neçirvan Barzani, görüşmelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Özellikle İbadi ile Tillerson ile gerçekleştirdiği görüşmelerin olumlu geçtiğini vurgulayan Başbakan Neçirvan Barzani, bu görüşmelerde Erbil ile Bağdat arasında devam eden sorunların çözümüne yönelik çabalar ve bu amaçla iki taraf arasında kurulan komisyonların çalışmaları hakkında muhataplarla bilgi alışverişinde bulunulduğunu aktardı. İbadi ile görüşmede Erbil ile Bağdat arasındaki bütün sorun başlıklarını konuştuklarını belirten Başbakan, Haydar İbadi ile önümüzdeki hafta petrol meselesini konuşmak için tekrar bir araya gelme kararı aldıklarını söyledi. Bağdat ile yaşadıkları sorunların büyük olduğunu vurgulayan Başbakan Neçirvan Barzani, bu sorunların kısa vadede çözümünün zor olduğunu ancak Irak seçimlerine kadar Kürdistan’daki memur maaşları ve benzeri bazı önemli sorun başlıkları çözüme kavuşturmayı planladıklarını ifade etti.

Bağdat’ın açıklamasına yalanlama

İbadi ile görüşmesi ardından Irak Başbakanlığı tarafından toplantıyla ilgili yapılan açıklamada, tüm petrol işlemlerinin Bağdat’a devredileceği açıklamasıyla ilgili de konuşan Başbakan Neçirvan Barzani, açıklamanın gerçekle bir ilişiğinin olmadığının altını çizerek şöyle konuştu: “Kürdistan hükümeti, Bağdat ile yaşanan sorunların tümünün anayasa çerçevesinde ele alınması ve bu sorunlara bu çerçevede çözüm üretilmesinden yanadır. Abadi ile görüşmemizde Kürdistan’daki petrol işlemlerinin Bağdat’a devredilmesi konusundan hiç bahsedilmedi.”

Tillerson görüşmesi

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile görüşmesiyle ilgili de konuşan Başbakan Neçirvan Barzani, görüşmede Bağdat ile yaşanan sorunlar ve çözüme yönelik çabaları anlattıklarını, Tillerson’un da ABD’nin yaşanan bu sorunların aşılmasını umduğunu söylediğini aktardı. Davos gibi zirvelerin Kürdistan’ın diplomatik ilişki geliştirmesi açısından çok önemli olduğunun altını çizen Başbakan, zirve sonuna kadar diplomatik çabalarını sürdüreceklerini söyledi.

BasNews

bottom of page