top of page

PSK: Afrin’in İşgaline Hayır

Sağduyulu barış çağrılarına kulaklarını tıkayan Türkiye, bugün (20.01.2018) itibariyle Afrin’e yönelik bir askerî harekât başlattı. Askeri operasyonun başlamasıyla birlikte Türk Silahlı Kuvvetleri Afrin’i havadan ve karadan aralıksız bombalıyor.

Sınıra yığılan askeri birlikler ise sınırı geçmek için hazır bekliyor.

Bu arada Türkiye’nin etkisindeki Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) bağlı bazı birliklerin Afrin’e doğru harekete geçtikleri yönünde haberler geliyor.

Türkiye, Afrin’e dönük bu saldırısıyla bölgede kısa sürede sonlanmayacak bir çatışmanın fitilini ateşlemiş oldu.

Bu savaşta kaybedecek olanlar ise başta Türk ve Kürd halkları olmak üzere bölge hakları olacaktır.

Türkiye’nin Afrin’e müdahalesi bölgedeki kaosu derinleştirecek, Türk ve Kürd halkları arasında derin bir yarılmaya yol açacaktır.

Bu saldırgan anlayışın bir kazananının olmayacağı açıktır.

Türkiye’nin Batı Kürdistan’daki Kürdlerin kazanımlarını ulusal güvenliği için tehlike olarak görmesi için hiçbir haklı neden yoktur. Olası sorunların çözümü için geçerli tek yol diyalogdur. Yapılması gereken şey sorunları barışçıl yol ve yöntemlerle çözmektir.

Kürdistan Sosyalist Partisi-PSK, Türk devleti yetkililerini Türkiye ve Kuzey Kürdistan’da tedavisi kolay olmayan yaralar açacak olan saldırılarını durdurmaya,

Türkiye’deki barışsever ve demokrat güçleri, el ele vererek, devletin bu saldırgan ve yayılmacı politikasına karşı seslerini birlikte yükseltmeye,

Birleşmiş Milletleri, ABD, Rusya, Avrupa Birliği ve NATO’yu çatışmaların durdurulması için derhal harekete geçmeye çağırır.

Şiddet içeren eylem ve söylemlerin Afrin’in haklı davasına hizmet etmeyeceğine inanan PSK, Kuzey Kürdistan’da Afrin operasyona karşı yapılacak eylemlerin barışçıl zeminde kalmasını ısrarla vurgular.

Gün savaşa karşı sesimizi yükseltme ve Afrin halkıyla dayanışma günüdür.

Türk devleti Afrin’e yönelik askerî harekâtına hemen son vermelidir

Savaşa hayır!

Barış hemen şimdi!

20 Ocak 2018

PSK- Kürdistan Sosyalist Partisi

bottom of page