top of page

Tahir Elçi için adalet 106. haftasında

Diyarbakır Barosu, Tahir Elçi’nin katillerinin bulunması için başlattığı eylem 106. haftasında da sürdü. Baro Başkanı Özmen: Cinayette delillerin toplanmamasının sorumlusu savcıdır’

HABER MERKEZİ - Tahir Elçi’nin öldürüldüğü yerde delillerin çatışmalar nedeniyle toplanmadığı yönündeki haberlere tepki gösteren Diyarbakır Barosu Başkanı Ahmet Özmen, "Ölümün gerçekleştiği yer güvenlik güçlerinin kontrolünde bir nokta. Delillerin toplanmamış olması soruşturma makamının ve kolluk kuvvetlerinin sorumluluğundadır" dedi.

Diyarbakır Barosu, Sur'da 28 Kasım 2015'te öldürülen başkanları Tahir Elçi'nin faillerinin bulunması ve soruşturma dosyasının hızlı ve etkili yürütülmesi talebiyle her Cuma gerçekleştirdikleri eylemin 106’ncı haftasında Diyarbakır Adliyesi önünde bir araya geldi.

'DELİLLER TOPLANMADI’

Çok sayıda avukatın cübbeleriyle katıldığı eylemde, Elçi'nin fotoğrafının yer aldığı pankart açıldı. Açıklama yapan Baro Başkanı Ahmet Özmen, Elçi'nin canlı yayında kameralar ve yüzlerce polisin gözü önünde öldürülmesi üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen faillerinin bulunmadığına dikkat çekti. Elçi'nin yaşamını yitirdiği Yenikapı Sokak'ın polislerce kuşatılarak ve hakimiyet altına alındığını belirten Özmen, sokakta keşif yapılmadığını ve delillerin toplanmadığını söyledi.

'TOPLUM ADİL VE ÖZGÜR BİR ÜLKE İSTİYOR'

Elçi'nin yaşamını yitirdiği yerde hendek ve çatışmalar nedeniyle delillerin toplanmadığı yönünde basında çıkan haberlere tepki gösteren Özmen, "Basın açıklamasının yapıldığı ve ölümün gerçekleştiği yer tamamen güvenlik güçlerinin kontrolünde olan bir nokta. Oradan delillerinin toplanmamış olması tamamen soruşturma makamının ve kolluk kuvvetlerinin sorumluluğunda olan bir husus. Bu sorumluluğu herhangi bir şekilde bertaraf etmek, ortadan kaldırmak veya bunun aksine bir beyanda bulunmak ne hukuken ne de toplum vicdanında aklanmaya sebebiyet veremez" dedi.

Elçi'nin ölümünün yıldönümlerinde birçok kentte yapılan anmalardaki yoğun katılımı hatırlatan Özmen, “Bu yoğun talep ve ilgiden bir kez daha gördük ki tüm Türkiye toplumunun barışa, demokrasiye, adalete olan özlemi ne kadar büyük. Aslında, Türkiye toplumu adil ve özgür bir ülkede yaşamak istiyor" ifadelerini kullandı.

Özmen, Diyarbakır Barosu olarak, Elçi'nin savunmuş olduğu ve temsil ettiği değerleri tüm güçleriyle savunmaya devam edecekleri vurguladı.

Eylem, 5 dakikalık oturma eylemi ardından sona erdi. (Mezopotamya Ajansı)

bottom of page