top of page

Selda Bağcan :Filistin’in yanındayım, Kürdistan devletine karşıyım

"BİR KADIN, SOSYALİST VE PROTEST KİMLİĞİYLE TANINAN SANAATÇI VE SOSYALİST KİMLİKLİ SOSYAL FAŞİSTİN AÇIKLAMALARINA SESSİZ KALAN, SÖZÜMÜZ ONLARA, SOSYALİSTLERİN SESSİZLİĞİ ? SOSYALİSTLERİN DİKKATİNE !!!!

WWW.BİRCABELEK.COM

Kudüs’un Filistin’in Başkenti olduğunu ve hükümetin bu konuda ki politikasını doğru bulduğunu söyleyen Sanatçı Selda Bağcan, Kürdistan bölgesi ve Rojava politikaları nedeniyle ABD’yi ve Trump’u yerden yere vurarak bölgede Kürdistan kurmaya çalıştığını söyledi.

Sosyalist ve protest kimliğiyle bilinen Selda Bağcan Hünaydın’a verdiği röportajda Kudüs konusunda ilk kez konuştu. Amerika’nın Kudüs’ü başkent ilan etmesine en güçlü karşı koyan ve en gür ses çıkaran ülkenin Türkiye olduğunu söyleyen Bağcan, Arap dünyasının Filistin davasını önemsemediğini belirtti.

“Türkiye Çok Doğru Bir Politika İzliyor”

Bağcan konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Trump bu kararı alır almaz, Doğu Kudüs’ün de Filistin’in başkenti olması gerektiğini düşünmüştüm. İslam İşbirliği Teşkilatı da çok doğru ve yerinde bir karar vererek Doğu Kudüs’ü Filistin’in başkenti olarak tanıdı. Türkiye, Kudüs konusunda çok doğru bir politika izliyor.

Amerika’nın Kudüs’ü başkent ilan etmesine en güçlü karşı koyan ve en gür ses çıkaran ülke Türkiye oldu. İsrail’e konser vermek için birçok kez gittim, orada iki ulusal televizyona çıktım ve radyo röportajları da yaptım. Hatta İsrail’de katıldığım bir radyo röportajında ‘Almanlar’ın size yaptığını, siz Filistin halkına yapmayın’ dedim.

Böyle deyince de radyo programında soğuk rüzgarlar esmişti. Aslında İsrail halkının çoğunluğu, devletin Filistin halkına yapılan zulmün farkında ve karşısında. Buna bizzat gözlerimle şahit oldum. Bir sanatçı olarak İsrail’in zulmüne uğrayan Filistin halkı için Doğu Kudüs’e gidip konser vermek isterim.

“Amerika Çok Hoyrat Bir Politika İzliyor”

Trump, çok hoyrat biri, aykırı bir lider; şirket yönetir gibi ülke yönetmeye kalkıyor. Hem kendi ülkesinin, hem de uluslararası sistemin istemediği biri. Bence bir daha seçilemez. Ülke olarak da Amerika’da çok hoyrat bir politika izliyor. Türkiye’ye yönelik de böyle bir tutum içinde. Bölgede Kürt devleti kurdurmak için her şeyi yapıyor. PYD’ye de destek veriyor. Barzani’ye de referandum için destek vermişti ama neyse ki sonradan caydı. Amerika zaten hep yanar döner bir tutum içindedir.”

Daha önce de Radikal Gazetesi’nden Nazan ÖZCAN’la yaptığı söyleşide “Kürtlere. Ama anadilde eğitim olursa, ayrılık olur” diyen sanatçı Selda Bağcan Kürtlerde şok etkisi yaratmıştı.

KRD News

bottom of page