top of page

10 Mahkum Binlerce İnsanın Önünde İdam Edildi, Halka Açık İnfaz Töreni Tepki Çekti

Çin'de çeşitli suçlardan hüküm giymiş 10 mahkum, binlerce kişinin izlemek için toplandığı alanda topluca idam edildi.

Çin'in güneyindeki Guangdong Eyaletindeki Lufeng kentinde bulunan infaz alanında, çeşitli suçlardadan hüküm giymiş 10 suçlu idam edildi. Mahkumların infaz alanına gelişleri kameraya kaydedildi. İdamı izlemek için alanda büyük bir kalabalığın toplandığı görüldü.

BİNLERCE İNSAN TOPLANDI

Bu, Guangdong'da Haziran ayından beri gerçekleştirilen üçüncü infaz töreni oldu. 12 Aralık'ta duyurulan infaz gösterisi için binlerce insan meydanda toplandı. Uyuşturucu satıcılığı, cinayet ve soygundan hüküm giyen suçluların hızlı bir şekilde idam edildiği duyuruldu. Yerel makamlar halkı suç işlemekten alıkoymasına yardımcı olması için infazların halka açık bir şekilde yapıldığını belirtti.

ÜNİFORMALI ÖĞRECİLER BİLE ORADAYDI

Videoda, üniformalı öğrenciler de dahil olmak üzere binlerce sakinin önünde suçluların suçlarını ve cezalarını ilan eden bir hakim görülüyor. Suçlulara verilen hüküm ve cezaların tören öncesinde kitlelere açıklanmış olduğu anlaşılıyor.

"İNSANLIK DIŞI"

Çin medyası ise bu durumu "insanlık dışı ve aşağılayıcı" bir eylem olarak tanımladı.

Uluslararası Af Örgütü'ndeki William Nee, Haziran ayında gerçekleşen miting hakkında yorum yaparken, bunun "trajik" ve "barbarca" olduğunu söyledi. Shen Bin isimli köşe yazarı, kamusal ceza mitinglerinde derhal bir son verilmesi çağrısı yaptı.

BÖLGE, UYUŞTURUCU CENNETİ

Çin'in güney kıyısında yer alan Guangdong, uyuşturucuya bağlı suçlar, özelliklesınır ötesi kaçakçılık için bir cennet. Eyalet aynı zamanda, Çin'in en büyük metamfetamin üreticisi konumunda. Çin'de tüketilen metamfetaminin üçte birinden Lufeng'daki köyler tarafından üretildiği biliniyor.

HABERLER.COM

bottom of page