top of page

* Kürt siyaseti; halkın " İslamın kılıcına" kuşanmış sahte "Selhadinlerin" ...

Mustafa Kalpak

* 10 Aralık "insan hakları" günüydü. İH indekslere göre Türkiye geri sıralarda yer alıyor. Türkiye İH konusunda "riskli bir ülke" kabul görülüyor. AİHM mahkumiyetinde Türkiye birinci sırada.

* Filistin-İsrail sorunu ne özel bir Arap-İslam ile Yahudiler arasında bir sorun ne de genel bir İslâm -Yahudilik arasındaki bir din çatışması sorundur. Uluslarası siyaset - hukuk alanı ilgilendiren bir sorundur. Müzakereler ile çözülmesi gereken bir sorundur.

* Kürt siyaseti; halkın " İslamın kılıcına" kuşanmış sahte "Selhadinlerin" peşinden gitmesini istemiyorsa; Filistin arap halkı ile İsrail yahudi devleti için kabul görülen BM (Birleşmiş Milletler ) kararları ile uluslararası anlaşmalardan doğmuş hakların, hiç bir taraf düşman ilan etmeden sahiplerine teslim etmelidir. Her iki tarafi bu karar ve anlaşma hükümlerine uymaya çağırmalıdır.

* Cejna Hanuka ya Musewîya pîroz be! * Haroumeni Hannukah! * God Hannukah! * Yahudilerin bugün başlayan 8 günlük Hanuka Bayramını kutlarım. Filistin -Arap halkı ile Israel -Yahudi halkı arasında barışa vesile olmasını diliyorum.

bottom of page