top of page

Batı Şeria'ya Saddam Hüseyin'in heykeli (!) Filistin'e ağlamaya devam mı ???

Mustafa Birol Güger / 24.10.2017 13:50 / Batı Şeria'ya dikilen anıtın bir yüzünde, Hüseyin'in halkı selamladığı bir kabartma yer alırken, diğer yüzünde elinde bir silah tuttuğu görülüyor

Filistin'in Batı Şeria bölgesinde yer alan Kalkilya ilindeki bir meydana, Nisan 2003'te, ABD'nin Irak'ı işgal etmesi sonucu devrilen Iraklı efsanevi lider Saddam Hüseyin'in heykeli dikildi. Heykelin dikildiği caddenin adı ise 'Saddam Hüseyin Caddesi' olarak değiştirildi.Heykelinin açılış töreninde konuşan, Kalkilya valisi Refi Ravacba, Saddam Hüseyin'in Arap ulusal davasına katkılarından bahsederek, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın da onun yolunda ilerlediğini belirtti.'EBU MAZİN DE SADDAM'IN İZİNDE...'Vali Ravacba konuşmasında şu ifadeleri kullandı:"Saddam, tıpkı şehit Yaser Arafat gibi kahramanlık, şeref, özgünlük ve meydan okumanın sembolüydü. [Her ikisi de] Araplar için aldıkları kararlarda birer pusulaydı. Onlar yola çıktığında, Arap milliyetçiliği de onlarla birlikte yola çıktı. Başkan Ebu Mazin'in de (Mahmud Abbas) bu iki büyük liderin izinden gittiğine eminiz..."'NEHİRDEN DENİZE ARAP FİLİSTİN...'Batı Şeria halkı, üst düzey Filistinli yetkililerin katılımıyla gerçekleşen açılışa büyük ilgi gösterdi. Açılışta sık sık, "Saddam Hüseyin - çağımızdaki şehitlerin efendisi" ve "Nehirden Denize Arap Filistin" sloganlarının atılmasının yanı sıra Hüseyin'in önderlik ettiği Irak ulusal mücadelesine ilişkin konuşmalar yapıldı.Öte yandan, İsrail ve Kuzey Iraklı sosyal medya kullanıcılarının, heykelin dikilmesine büyük tepki gösterdikleri görüldü. Heykelin dikilmesine yönelik olarak İsrail ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) tarafından henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Filistin'in Batı Şeria bölgesinde yer alan Kalkilya ilindeki bir meydana, Nisan 2003'te, ABD'nin Irak'ı işgal etmesi sonucu devrilen Iraklı efsanevi lider Saddam Hüseyin'in heykeli dikildi. Heykelin dikildiği caddenin adı ise 'Saddam Hüseyin Caddesi' olarak değiştirildi.

Heykelinin açılış töreninde konuşan, Kalkilya valisi Refi Ravacba, Saddam Hüseyin'in Arap ulusal davasına katkılarından bahsederek, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın da onun yolunda ilerlediğini belirtti.

'EBU MAZİN DE SADDAM'IN İZİNDE...'

Vali Ravacba konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

"Saddam, tıpkı şehit Yaser Arafat gibi kahramanlık, şeref, özgünlük ve meydan okumanın sembolüydü. [Her ikisi de] Araplar için aldıkları kararlarda birer pusulaydı. Onlar yola çıktığında, Arap milliyetçiliği de onlarla birlikte yola çıktı. Başkan Ebu Mazin'in de (Mahmud Abbas) bu iki büyük liderin izinden gittiğine eminiz..."

'NEHİRDEN DENİZE ARAP FİLİSTİN...'

Batı Şeria halkı, üst düzey Filistinli yetkililerin katılımıyla gerçekleşen açılışa büyük ilgi gösterdi. Açılışta sık sık, "Saddam Hüseyin - çağımızdaki şehitlerin efendisi" ve "Nehirden Denize Arap Filistin" sloganlarının atılmasının yanı sıra Hüseyin'in önderlik ettiği Irak ulusal mücadelesine ilişkin konuşmalar yapıldı.

Öte yandan, İsrail ve Kuzey Iraklı sosyal medya kullanıcılarının, heykelin dikilmesine büyük tepki gösterdikleri görüldü. Heykelin dikilmesine yönelik olarak İsrail ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) tarafından henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

bottom of page