top of page

Trabzon'da PKK'nın Mühimmat Sığınağı, Ayının Toprağı Eşelemesiyle Ele Geçirildi

HABERLER.COM web internet sitesinin aktardığına göre. Trabzon'un Tonya ilçesine 20 kilometre uzaklıktaki Erikbeli Yaylası kırsalında, çevresi ağaç dallarıyla kaplı alanda mühimmat olduğunu gören bir kişi, durumu jandarmaya bildirdi.

SIĞINAĞI, AYI KAZIP ORTAYA ÇIKARMIŞ

İhbar üzerine bölgeye ulaşan ekipler, bir kısmı yüzeyde bir kısmı ise toprağa gömülü halde mühimmat ele geçirdi. Çalışmanın ardından, PKK nın içerisinde çok sayıda patlayıcı, el bombası, mermi ve uzaktan kumandalı bomba düzeneği bulunan sığınağı ele geçirildi. Gömülü gıdaların kokusunu alan ayının toprağı eşelemesiyle ortalığa saçıldığı değerlendirilen mühimmatın, vatandaşlar tarafından görülerek ihbar edildiği, sonrasında yapılan çalışmayla sığınağın bulunduğu belirtildi.

Yapılan incelemede, gıda maddelerini bozulmasın diye derine gömülmediği, mühimmat sığınağının da yaklaşık 2 hafta önce oluşturulduğu saptandı.

BÜYÜK BİR EYLEM PLANLIYORLARDI

Örgütün kış üslenmesine geçmeden, kuruluşlarının 40'ıncı yılı öncesinde Karadeniz Bölgesi'nde sansasyonel bir eylem hazırlığı içine girdiği istihbarat raporlarına yansıdı. Bölgede 2 mevkiide 21 kişi oldukları sanılan grubun eylem talimatı aldığı ve bu nedenle önceden araziye gömdükleri mühimmatları çıkarıp saldırı sırasında kullanmayı hedefledikleri öğrenildi.

KAÇMAK İSTEDİ ANCAK KANDİL İZİN VERMEDİ

Yoğun operasyonlar nedeniyle örgüt üyelerinin bölgeden çekilmek istediği ancak örgütün buna izin vermediği telsiz konuşmalarına yansıdı. Valiliklerin uyarısı ile yayla evlerinde yiyecek bırakılmamaya başlanması ile örgütün gıda bulamadığı da yine kayıtlarda yer aldı.

ÖZEL HAREKAT, BÖLGEYE KAYDIRILDI

Öte yandan, Giresun'un Yağlıdere ilçesinde 'Aram' kod adlı kişi Mustafa Tolucan'ın yakalanmasının ardından başlatılan operasyonlara katılan jandarma ve polis özel harekat ekipleri de Tonya ilçesine kaydırıldı.

SIĞINAK DÜN ORTAYA ÇIKARILDI

Tonya'ya 20 kilometre uzaklıktaki Erikbeli Yaylası'ndaki kırsal alanda dün çevresi ağaç dallarıyla kamufle edilen sığınak fark edildi. PKK örgütü mensuplarına ait olduğu tespit edilen sığınakta yapılan aramalarda 3 kilogram plastik patlayıcı, 4 uzaktan kumanda ve elektrikli fünye, çok sayıda tüfek ile tüfek mermisi, 4 el bombası, güneş paneli, 2 telsiz ve çok miktarda yaşam malzemesi ele geçirildi.

Olayın, doğada yaşayan ayımı, içlerindeki ayımı olduğu PKK nın sorunu. Yorum, haberi okuyanların ve bir çok olay gibi "dünyada hiç bir şey gizli kalmaz" umuduyla, geçmişte yaşananlar gibimi !!!!!?????

HABERLER.COM

bottom of page