top of page

Muhammed Hacı Mahmut: Referandum Kürt halkı için bağımsızlığın tapusudur

Kürdistan Sosyalist Demokrat Partisi (KSDP) lideri Muhammed Hacı Mahmut, Kürdistan’ın bağımsızlık referandumu Kürdistan halkı için bir tapu olduğunu referandum sonuçlarını da ancak Kürdistan halkının iptal edebileceğini söyledi.

Kürdistan Demokrat Sosyalist Parti (PSDK) Genel Sekreteri Mihemedê Hacî Mehmûd, Irak Federal Mahkemesi’nin referanduma ilişkin aldığı karara tepki göstererek “Referandum, bağımsızlığın tapusudur” dedi.

Irak Federal Mahkemesi dün Kürdistan Bölgesi’nin bağımsızlık referandumunun ‘anayasaya aykırı’ olduğu gerekçesiyle iptal edilmesine hükmetmişti.

Kürdistan Bölgesi Hükümeti(KRG) alınan karara tepki göstererek yasal olmadığını açıkladı.

Konu hakkında yazılı bir açıklama yapan PSDK Genel Sekreteri Mihemedê Hacî Mehmûd, hiçbir kurum ve şahsiyetin Kürdistan’ın bağımsızlık referandumunun sonuçlarını iptal etmeye gücünün yetmeyeceğini söyleyerek “Referandum bağımsızlığın tapusu gibidir. Birgün elbet hayata geçecektir” dedi.

Mahkemenin aldığı kararın anayasaya aykırı olduğunu belirten Mihemedê Hacî Mehmûd, “Eğer Irak Federal Mahkemesi doğru karar alıyor, o zaman Kürdistan Bölgesi’ne yabancı güçler saldırdığında neden karar almadı! Mahkeme Arap şovenizmi ve siyasi baskı altında kalarak bu kararı almıştır” şeklinde tepki gösterdi.

Ne ABD gibi ülkelerin ne de Irak Federal Mahkemesi gibi kurumların referandum sonucunu yok sayamayacağını belirten PSDK Genel Sekreteri “Ancak Kürdistan halkı bu kararı verebilir” dedi.

KRDNews

bottom of page