top of page

Danimarka’da satılan Türk kuru incirleri piyasadan toplatıldı

İRFAN KURTULMUŞ Kopenhag / Türk kuru incirinde kanser çağrıştıran “aflatoksin” maddesi bulunması üzerine Danimarka genelinde tüm dükkanlar ve marketlerden toplatıldı.

Danimarka Gıda Kontrol Kurumu, ülkenin en büyük hiper ve süpermarketler zincirlerini bünyesinde bulunduran Dansk Supermarked, Coop, Reitan, Dagrofa ve De Samvirkende Köbmand gibi büyük gıda toptancıların son günlerde tüm dükkanlarından Türk kuru incirini geriye çektiklerini açıkladı.

Gümrükte, Gıda Kontrol Kurumu tarafından bu yılın mahsülü Türk kuru incirlerinden alınan örneklerde yüksek derecede mantar zehiri denilen ‘aflatoksin’ maddesi barındırdığının ortaya çıktığı belirtildi.

Danimarkalı ithalatçı firmaların ellerinde bulunan Türk kuru incirlerini depolarında geri tuttuklarına vurgu yapılırken, Gıda Kontrol Kurumu incir satın almış olan tüketicileri incirler kuru ve soğuk yerde muhafaza edilmemişse ve normal renginde değişiklik olmuşsa yememeleri konusunda uyardı.

Türkiye’den, Avrupa Birliği(AB) ülkelerine incirlerin gönderilmeden önce kontrol edildiği belirtilirken, AB tarafından alınan bir kararla özellikle kuru incirlerin detaylı kontrol edilmesinin istendiği ve bu nedenle Danimarka’ya gelen incirlerin yüzde 10’nun kimyevi analize tabii tutulduğu ifade edildi.

İhtalatçılar ile bakkalların ellerinde bulunan incirlerde yapılacak analizde, sınır değerini aşmayacak şekilde aflatoksin bulunması durumunda Türk kuru incirlerin yeniden piyasaya sürüleceği belirtildi.

Aflatoksin maddesinin, ürünün hasat öncesi ve sonrası küf mantarların saldırısına uğraması sonucu oluştuğu ve bunuda tropikal iklimlerde görüldüğü kaydedildi.

bottom of page