top of page

Barzani ilk kez konuştu! Çarpıcı ABD açıklaması

1 Kasım itibarıyla sona eren başkanlık görevine "devam etmeyeceği ve süresinin uzatılmasını da kabul etmeyen Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) eski lideri Mesut Barzani bu kararı sonrası ilk kez konuştu. Barzani ABD'yi suçladı.

Irak Kürt bölgesel Yönetimi (IKBY)’nin eski Başkanı Mesut Barzani, 25 Eylül'de yaptıkları bağımsızlık referandumu kararından pişman olmadıklarını belirterek, referandum sonrasında ABD ile ilişkileri yeniden değerlendireceğini söyledi.

Barzani, referanduma Rusya'nın pozitif baktığını da ifade ederek, "Belki de Ruslar ABD'den daha iyi bir dost olabilirler" dedi.

Mesut Barzani referandumdan sonrası istifası ile sonuçlanan olaylardan sonra ilk kez ABD radyosu NPR'den Jane Arraf'a konuştu.

“ABD’NİN SES ÇIKARMAMASINA ŞOK OLDUK

Barzani, bölgede referandumdan sonra kaybedilen onca şeye rağmen referandum kararından pişman olmadığını belirterek, "İran destekli paramiliter güçlerle, Irak Ordusu'nun, ABD'nin kendilerine tedarik ettiği tanklar ile petrol kenti ve Kürtler için önemli bir kent olan Kerkük'ü almasına ABD'nin ses çıkarmamasına şok olduk" dedi ve ekledi:

"Amerikan silahları, Abram tankları ve ABD'nin Irak ordusuna DEAŞ (IŞİD) ile mücadele etmesi için verdiği silahları kullanıyorlardı. Ama bu silahları insanlar üzerinde kullandılar ve Amerika sessiz kaldı. Tabii ki bu beklenmedik bir durumdu. Yani ABD ile ilişkileri ciddi bir şekilde revize edeceğimizi söyleyebilirim."

“İNSANLARIN ABD’YE OLAN SEVGİSİ, UMUDU VE GÜVENİ AZALDI”

Mesut Barzani, Rusya'nın referanduma daha pozitif yaklaştığını ve bugün "belki de Rusların Amerika'dan daha iyi bir dost olabileceğini" de ifade ederek, "Kürt savaşçıları genelde ödeme almadan, yetersiz ekipmanla hem el-Kaide hem DEAŞ ile savaştı"dedi.

Kürt bölgesinde yaşayanlar üzerinde 16 Ekim ve sonrasında yaşananların etki bırakacağını söyleyen Barzani, "Çünkü, insanların ABD'ye olan sevgisi, umudu ve güveni azaldı ve her geçen gün azalmaya devam ediyor" diye konuştu.

REFERANDUM SONUÇLARIYLA GURUR DUYUYORUM

Mesut Barzani, referandum kararı ve sonuçları ile gurur duyduğunu ve pişman olmadığını bir kez daha yineleyerek, "Tabi ki sonuçla gurur duyuyorum; Kürdistan halkına sandığa gitme fırsatı verdiğimiz için gurur duyuyorum ve bundan pişman değilim. Halen bir Kürt devleti kaçınılmazdır. Genç neslin büyük çoğunluğu Peşmerge değil. Fakat, hepsinin savaşçı ve bağımsızlık için çalışacaklarına inanıyorum" diye ekledi.

NEÇİRVAN BARZANİ'DEN TÜRKİYE'YE KRİTİK MESAJ

Irak güçleri ile Peşmerge arasında Musul'un kuzeybatısındaki tartışmalı bölgelerde sürekli bir ateşkesin yapılması ve sorunlara uygun çözümün oluşturulmasının mümkün olduğunu dile getiren Barzani, iki taraf arasında ciddi siyasi müzakerelerin başlaması için Bağdat'ın kapılarını açması gerektiğini söyledi.

TÜRKİYE'Yİ ZİYARET ETMEK İSTİYORUZ

Yakın zamanda Türkiye'ye bir ziyaret planı olup olmadığına ilişkin gazetecilerin ısrarlı sorularına Barzani, "Şimdiye kadar belirlenen bir ziyaret tarihi söz konusu değil. Ancak Türkiye'yi ziyaret etmek istiyoruz. Türkiye en önemli komşularımızdan biri. Türkiye, Halepçe'nin bombalandığı 1987'den beri Kürt bölgesinin zor günlerinde her zaman yanında oldu." cevabını verdi.

İNTERNETHABER

bottom of page