top of page

Barzani'nin Kerkük savunma planını kimler, nasıl bozdu ve belgeler? - Shakhawan Abdullah

IŞİD'in Kerkük'ü işgal etme planının yıl dönümünde bu defa Haşdi Şabi, Irak ve İrankolay bir şekilde Kerkük'e girdiler. Hemen Kerkük kurumlarına, petrol şirket ve kuyularına, havaalanı ve askeri üssüne el koydular. Hemen Kerkük polisini devre dışı bırakarak, Kürdistan bayrağını indirdiler. Makale: Şahewan Abdullah / ZERnews

Şahewan Abdullah: Irak güvenlik ve savunma komisyonu üyesi ve Kerkük Milletvekili.

Sayın Başkan Barzani'nin emri ile Kerkük'e çok büyük askeri güç yığılmış, gönüllü savaşçılar akın etmişti. Barzani, Kosret Resul ve Şeyh Cafer güçlü bir direniş hattı planladılar. İşgalci güçlerin bu hatları geçmesi mümkün değildi. Başta denediler ancak geri çekilmek zorunda kaldılar.

Peki nasıl oldu da kolayca Kerkük'e girebildiler?

Elimizde belgeler var, bazı YNK'li yöneticiler Kerkük'ü petrol karşılığında sattı. Yaşananlar bir felaketti. Kerkük'teki durum tüm Kürdistan'ı etkiledi, vatandaşlar boş yere 'Kerkük satıldı' demiyor. Gerçekten Kerkük satıldı, ve elimizde net belgeler var. Kürdistan Bağımsızlık Referandumu'nu destekleyen bazı YNK'liler üzerinde baskı vardı. Bunlar oynanan oyuna karşı Barzani ile beraber direndiler.

YNK: Kürdistan Yurtseverler Birliği, Celal Talabani'nin partisi

Kerkük saldırısı öncesi Mesut Barzani, Kosret Resul (YNK'nin yeni lideri), Cafer Şeyh Mustafa (YNK'li komutan) Tuzhurmatu'da güçlü bir savunma hattı oluşturdu. Haşdi Şabi bu savunma hattını geçemeyince, Kudüs Tugayı Komutanı Kasım Süleymani YNK'ye 48 saat vererek Haşdi Şabi'nin Kerkük'e girmesi için yeni bir koridor açılmasını istedi.

Kasım Süleymani: İran'ın dış operasyonlar generali.

ABD "hangi taraf önce saldırırsa onu vuracağız" demişti. Peşmerge'nin üzerine gitmelerine rağmen geri çekilmek zorunda kaldılar. Peşmerge Kerkük'e geçmelerine izin vermedi. Bu yüzden Pavel Talabani (Celal Talabani'nin oğlu) ve Lahur Şeyh Cengi komuta ettikleri 2'inci ve 3'üncü Tugayaları çekerek Til Werd üzerinden Kerkük'e Haşdi Şabi için koridor açtı. Haşdi Şabi bu yolla Kerkük'e girebildi. Söz konusu 2'inci ve 3'üncü Tugay'dan Talabani ile Şeyh Cengi'nin emrine uymayarak direnen az sayıda Peşmerge Haşdi Şabi'nin Kerkük'e girmesini sabaha kadar engelledi. Ancak mermi ve mühimmatları tükendi. www.zer.news

Kameralara yansıyan ve ağlayan Peşmerge bu kahramanlardı. Neden silah ve mühimmatları götürdüler, neden bizimle beraber direnmediler diye ağlıyorlardı.

15 Ekim'de YNK bazı sorumlular Başkan Mesut Barzani'ye bazı projeler sundular ancak Barzani kabul etmemişti. Proje Haşdi Şabi'nin Kerkük'e girmesine ilişkindi. Şüphesiz Kürdistan bayrağını indirdikleri şekilde değildi proje. Ancak Barzani kabul etmedi. Orada Barzani'ye 'biz 6 maddeyi kabul ettik' dediler. Dukan'da Barzani, YNK ve KDP'li yöneticiler bir toplantı yaptı. Bu toplantı sonrasında YNK'li bazı sorumlular Kerkük'te toplantı yaptı. Bu toplantıya dair Ala Talabani'nin mektubu elime geçti. Bunu medyaya vereceğim.

Ala Talabani: Irak Parlamentosu Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Grup Başkanı'ydı geçtiğimiz aylarda grup başkanlığı görevinden alındı. Sebebi ise Afak TV'de "Talabani'ler aslında Kürt değil Şii Araptır asıllıdır, Arap kimliğimizle gurur duyuyoruz" demesiydi.

Ala Talabani mektubunda "YNK ile KDP Kerkük'ün teslim edilmesi projesini kabul etmedi. Bu yüzden ben, Lahur Şeyh Cengi ve Pavel Talabani Kerkük yöneticileri ile toplantı yaptık. Biz kendi aramızda Irak Hükümeti ile beraber hareket etme kararı aldık. Askeri güçlerimiz Irak ordusunun karşısına çıkmayacak" diyor. Lahur Şeyh Cengi, Irak ile anlaştığı üzere hemen Kerkük petrol kuyularına el koydu ve kendisi satmaya başladı. Elimdeki belgelere göre yasa dışı olarak Qeywan şirketiüzerinden bu petrolü tankerlerle satmaya başladı. Günlük 100 tanker petrol satışı yapıyor. Bu satılan petrolün günlük geliri 750 bin dolar ile 1 milyon dolar ediyor. Onlar bu petrol için Kerkük ve Kürdistan bayrağını sattı. Bağdat hükümeti ile anlaşanlar şimdi Kerkük'teler. Ortaya çıktı ki Kerkük'te oynanan oyun büyüktü. KDP Kerkük binasını havaya uçurdular. Yakaladıkları iki KDP'li üyenin üzerinden tankla geçerek ezdiler. Bazılarının kafasını kestiler. Kerkük istila edildi, Kürdistan bayrağı indirildi. O sorumlular nasıl utanmadan Kerkük'te yaşayabiliyorlar halen anlam veremiyorum. Şimdi Kerkük'te katliam yapılmıyor ancak bir kaç gün sonra gündem soğuduğunda Kürt katliamlarını başlatacaklar. Şimdilik Kerkük'e yoğunlaşan dünya medyasından çekindikleri için bunu yapmıyorlar. Kerkük'ten göç eden halk gösterdi ki artık sadece Bağımsız Kürdistan'da yaşabilirler. Çıplak gerçek şu ki, İran Pasdarları (İran Devrim Muhafızları), Şii Haşdi Şabi ile beraber Kerkük'e girdi. İranlı general Kasım Süleymani'de Kerkük'te. Uluslararası Koalisyon Güçleri tek bir şey yaptı; Uçakların Kerkük üzerinden uçmasına izin vermedi. Şu da bilinmelidir ki günlerden bir gün Kerkük yeniden kurtarılacak ve bu şehir yeniden şereflenecek. (Şaxewan Abdullah) www.zer.news Tıkla oku: YNK'li komutan: Birliklerimi Barzani'den habersiz çektim, sorumluluk benim

ZERnews

bottom of page