top of page

Erbil'den Bağdat'a "ateşkes ve çözüm" önerisi

Kürdistan Hükümeti, Bağdat ile yaşanan tehlikeli gerginliğin ve siyasi sorunların çözümü için yeni önerilerde bulundu.

Kürdistan Hükümeti tarafından yapılan açıklamada, Bağdat ile yaşanan tehlikeli gerilimde tansiyonu düşürmek ve diyalog kanallarının açılmasını sağlamak amacıyla karşılıklı adımlar atılması gerektiği belirtildi.

Bağdat ile ateşkes yapılarak diyalog kanallarının yeniden açılması ve yaşanan gerginliklerin daha tehlikeli bir boyuta ulaşmaması için karşılıklı adımlar atılması gerektiğine vurgu yapıldı."Şiddetin ve çatışmaların daha fazla yayılmasını engellemek için sorumlu hareket etmeliyiz" ifadesine yer verilen açıklamada, federal hükümetle Irak anayasası çerçevesinde görüşmeye hazır olunduğu belirtildi. Açıklamada ayrıca “Savaşmak iki tarafa da zafer kazandırmayacağı gibi ülkeyi düzensizlik ve kaosa götürecek" denilerek çözüm önerileri sunuldu.

Kürdistan Hükümeti'nin açıklamasının tam metni şöyle:

“Irak ve dünya kamuoyuna,

Irak ve Kürdistan'ın karşı karşıya olduğu şiddet ve tehlikeli durum karşısında, hepimizin, bu durumun Irak güçleri ve Peşmerge arasında daha ileri bir savaşa dönüşmesini engellemek için tarihi bir sorumluluğu bulunmaktadır.

16 Ekim 2017 tarihinde Irak güçleri ve Peşmerge arasında başlayan çatışmalar ve saldırılar, iki tarafa da zarar verdi. Bu durumun devam etmesi, daha çok kanın akmasına ve hatta Irak'ın bileşenlerinin sosyal doku anlamında birbirinden kopmasına yol açabilir.

İki taraf arasındaki savaşın kazananı olmayacağı açıktır. Aksine, iki tarafa da yaşamın her alanında büyük zararlar verecektir. Bu nedenle, Kürdistan ve Irak halklarına karşı olan sorumluluğumuz gereği, Irak hükümetine, Irak kamuoyuna ve dünyaya önerilerimizi şu maddeler halinde açıklıyoruz:

1- Kürdistan’daki tüm çatışmaların ve her türlü askeri operasyonun acil bir şekilde sonlandırılması

2- Irak Kürdistanı'nda yapılan referandumun sonuçlarının askıya alındığını

3- Kürdistan Yönetimi ve Irak federal hükümet arasında Irak Anayasası temelinde açık müzakerelerin başlanması"

Kurdistan24 / Haber Merkezi

bottom of page